Jak to bylo s Alenkou doopravdy?

25. března 2015 v 6:24 | Sayury |  recenze

Šepotání - Anita Grace Howard


Série: Splintered (#1)
Počet stran: 416
Rok vydání: 2013 (US) / 2015 (CZ)
Překlad: Magdaléna Stárková
Nakladatelství: CooBoo
Hodnocení: 4/5


Každý z nás jistě zná příběh o Alence v Říši Divů, do které se malé děvčátko s modrými šaty a bílou zástěrou dostalo králičí norou a kde zažilo pravděpodobně největší dobrodružství ve svém životě. Kolik z vás ale zná ten skutečný příběh - ten o Alici Liddelové a jejím prokletí, které bylo uvrženo na ni i na všechny její potomky?Alyssa Gardnerová od dětství slyší šepotání brouků a květin, což je přesně příčina, proč její matka skončila v blázinci. Protože je taky slyšela. Tak jako její předchůdkyně. Rodinná kletba sahá až do doby Alice Liddelové, opravdové předlohy Lewise Carolla pro napsání Alenky v Říši Divů. Alyssa možná začíná bláznit, ale pro dobro své rodiny se snaží šepotání ignorovat a být normální, jak to jen nejvíc půjde. Normalita však musí jít stranou ve chvíli, kdy se matčin stav zhorší a ona musí čelit pravdě: Říše Divů opravdu existuje a pokud chce zachránit matku, bude se muset do ni vrátit a napravit vše, co kdysi Alenka pokazila. S čím však nepočítá, je doprovod v podobě nejlepšího kamaráda Zacha a s pomocí tajemného Morphea. Dá se mu však věřit?

Když jsem prvně četla anotaci na knihu, byla jsem nadšená. Přeci jen, není příliš knih inspirovaných Alenkou v Říši Divů a tahle youngadultovka vypadala velice slibně. Hned po přečtení několika stran jsem se ponořila do příběhu a nedočkavě vyčkávala na chvíli, kdy "ta holka konečně spadne do tý díry" a prožije stejná dobrodružství jako její předchůdkyně Alenka. O to víc mě pak překvapilo, když jsem zjistila, že Říše Divů nejsou jednorožci prohánějící se na barevné duze, nýbrž je to temné místo se spoustou zvrácených a děsivých tvorů, které si kdysi malá Alenka mylně představovala jako nevinná, roztomilá zvířátka. Naštěstí v tomhle bláznivém světě nebyla na svůj úkol sama. (Ano. Co by byl young adult bez milostného trojúhelníku?)

Alyssin nejlepší kamarád (a tajná dětská láska) Zach se náhodou do Říše Divů dostane s ní. Ačkoliv jsem z té informace byla nejdřív u vytržení, brzy mě to nadšení přešlo. Jeho ochranitelské sklony byly iritující, jeho proslovy nudné, jeho reakce nepochopitelné. Do toho samozřejmě vstupuje Morpheus, sexy tajemný podsvětník, který by za svou aroganci zasloužil uškrtit a následně zulíbat. Zpočátku mě střety milostného trojúhelníku bavily, ale pak už se to zvrhlo v rutinu a následně v nutné zlo. Nadšení z průběhu, který se tolik podobal původnímu dílu, ze mě pomalu a jistě vyprchávalo…Příliš mnoho zbytečných tlachů a pobíhání z místa na místo. Začala jsem se nudit. Naštěstí se autorka vzpamatovala a závěr bravurně zpracovala, čímž si u mě značně zlepšila reputaci.

Číst Šepotání byla tak trochu jízda na horské dráze, chvílemi jsem se nudila, jindy zas nestíhala otáčet stránky.Hlavní zápletka je skvělá, moc se mi líbilo, jak autorka dokázala navázat na Carollovu Alenku v Říši Divů a zároveň to podat tak, aby se to líbilo starším čtenářům, za to klobouk dolů. Ačkoliv měl příběh své mínusy, stále si myslím, že se jedná o velice povedenou "verzi" Alenky a mnozí čtenáři v ní jistě najdou zalíbení a možná je to i přiměje přečíst si originál - tak jako mě.Tímto bych ráda poděkovala knihkupectví NeoLuxor za recenzní e-book. Děkuji!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Adris Adris | Web | 28. března 2015 v 21:15 | Reagovat

Tak to se po ní podívám:)

2 Ailin Ailin | Web | 31. března 2015 v 11:48 | Reagovat

Chystám se na ni :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama