Čtyři strachy, jedna volba

14. listopadu 2014 v 18:25 | Sayury |  recenze

Čtyřka - Veronica Rothová


Počet stran: 192
Rok vydání: 2014 (US/CZ)
Překlad: Radka Kolebáčová
Nakladatelství: Albatros Media - CooBoo
Hodnocení: 4/5


Být Neohroženým není vůbec jednoduché; je to především krev, pot a dřina. Pro přeběhlíka, nebo hůř, Škroba, to v tomto případě platí dvojnásob. Tobias Eaton měl odvahu opustit svou starou frakci. Bude mít dost síly přežít v té nové?Krátce po vydání světově úspěšné Povstalecké trilogie přichází (autorka) Veronica Roth(ová) s novou knihou, zaměřenou na minulost hlavního hrdiny trilogie, Čtyřky. Ten, dva roky předtím, než se setká s Beatrice Priorovou, udělá stejné rozhodnutí jako ona: rozhodne se opustit Odevzdanost a s ní i svého tyranského otce, kterého však celý svět zná jako skromného a oblíbeného vedoucího Odevzdaných.

"Mám nové jméno a s ním jsem novým člověkem."

Brzy však Tobias zjišťuje, že násilí, kterému chtěl tolik uniknout, je v Neohroženosti na denním pořádku a pokud bude chtít v nové frakci zůstat, bude se muset postavit nejen násilí, ale i svým nejhorším nočním můrám.

"(Jsem) Někým, kdo dokáže vrátit úder."

Divergentní povídky jsou čtyři krátké příběhy cyklu, ve kterém může čtenář nahlédnout do Tobiasovy duše a stát se svědkem jeho transformace z mladého, ustrašeného kluka na dospělého, odvážného muže. Je skvělé tuto změnu pozorovat a zároveň získávat nové, ucelené informace o "divergentním světě", který pobláznil miliony fanoušků po celém světě. Poslední část cyklu se odehrává o dva roky později v době, která se časově překrývá s Divergencí a ve které se seznamuje s nově příchozím přeběhlíkem z Odevzdaných - s Tris, dívkou, která mu navždy změní život.

Autorčin styl psaní mi vyhovoval od první chvíle, co jsem přečetla její první knihu, Divergenci. Ani v případě Čtyřky nezklamala, a tak téměř 200 stran uteklo jako voda. Ihned jsem se přenesla zpátky do Jámy a dychtivě otáčela stránky, abych se dozvěděla, jak probíhaly jednotlivé souboje mezi nováčky, kteří se později v trilogii objevují už jako velitelé a instruktoři.

Přestože jsem mnohé scény očekávala, často mě překvapilo, jak moc mě pak dokázaly vyvést z míry. Autorka zpracovala Tobiasův příběh tak, aby čtenáře, kteří četli Divergenci, neunudil k smrti, nýbrž pobavil a zároveň nabídnul odpovědi na některé z mnoha otázek ze strany fanoušků ohledně postav v knize.

Čtyřka rozhodně naplnila má očekávání: smutek, akce, smích - toho všeho se můžete při čtení dočkat. Tuto knihu nepochybně ocení fanoušci knižní či filmové Divergence, která získala nečekanou popularitu a zanedlouho tak bude v kinech uveden druhý díl s názvem Rezistence.


Tímto bych ráda poděkovala knihkupectví Neoluxor za recenzní výtisk. Děkuji!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sima Sima | E-mail | Web | 26. listopadu 2014 v 18:57 | Reagovat

Teším sa veľmi na tuto knihu :)

2 sayury sayury | Web | 29. listopadu 2014 v 22:58 | Reagovat

[1]: Navíc je cena opravdu příjemná, takže není nad čím váhat..! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama