KK #2 Pýcha a Předsudek

18. září 2014 v 1:29 | Sayury |  Kniha o knize

O předsudcích a dobrém chování

Jaká je nejromantičtější dvojice všech dob? Mnozí by řekli, že je jí Romeo a Julie ze Shakespeara, osobně však nemůžu souhlasit, pro mě nejkrásnější dvojice je a vždy bude Elizabeth Bennettová a pan Darcy ve slavném příběhu anglické autorky Jane Austenové, Pýcha a předsudek.

Pýcha a předsudek se řadí mezi tzv. novel of manners, což je literární žánr, jenž se zabývá různými aspekty chování postav, jazykem, zvyky a hodnotami, jenž jsou charakteristické pro určitou sociální třídu v daném historickém kontextu. V tomto případě se jedná o období viktoriánské anglie (19.stol.), kdy se příběh odehrává ve fiktivním městě Meriton v Hertfordshire, jenž leží kousek od Londýna.Hlavní hrdinkou je dvacetiletá Elizabeth Bennettová, nejmilejší z dcer pana Bennetta, která po něm zdědila bystrost a notnou dávku sarkasmu. Ačkoliv je inteligentní, energická a krásná, má tendenci soudit lidi podle prvního dojmu (podle toho název "Předsudek"). Jejími nejmilejšími jsou sestra Jane, otec, její teta (paní Gardinerová) a nejlepší přítelkyně Charlotte Lucasová.

Příběh je často řazen mezi tzv. román rodinného života (domestic novel), který s lehkou ironií líčí život na anglickém venkově, vztahy mezi lidmi a matčiny snahy provdat všechny své dcery. O tom je ve zkratce i tento příběh. Paní Bennettová se stará pouze o to, aby se dcery dobře provdaly, často ji však chybí takt a vychování, kvůli čemuž celá rodina v očích pana Darcyho vypadá pošetile a směšně. Pan Darcy je bohatý, mladý a pohledný muž, o něž má mnoho žen zájem, bohužel jeho spíše asociální chování, rezervovanost a čestnost je vyloženo špatně a proto se mnoho lidí domnívá, že je pyšný (odtud "Pýcha"). Oba musí ujít dlouhou cestu a překonat mnoho rozdílů a dojmů (jenž nemusí být vždy
správné), než najdou svůj šťastný konec.dávku sarkasmu. Ačkoliv je inteligentní, energická a krásná, má tendenci soudit lidi podle prvního dojmu (podle toho název "Předsudek"). Jejími nejmilejšími jsou sestra Jane, otec, její teta (paní Gardinerová) a nejlepší přítelkyně Charlotte Lucasová.


Narozdíl od nich Jane Austenová svůj šťastný konec nenašla. Tak jako její sestra Cassandra se nikdy nevdala, ačkoliv dostala jednu žádost o ruku, kterou však odmítla. Navzdory době, ve které žila, našla velikou oporu v rodině, která ji v psaní podporovala. Svou druhou knihu, později pojmenovanou jako Pýcha a Předsudek, dokončila již ve svých 21 letech. Její otec se pokoušel o to, aby dílo bylo vydané, byl však odmítnut. Až teprve o několik let později byla vydaná první (anonymní) kniha s názvem "Rozum a cit", která měla mezi lidmi velký úspěch, o dva roky později byla vydána "Pýcha a předsudek", jenž se dočkala obrovského úspěchu.

Jak je možné, že i po více než 200 letech je kniha stále populární?

I po 200 letech zažívá Pýcha a předsudek veliký úspěch. Proč ale zrovna romantická novela, kterých je dnes nespočet? Odpověď je jednoduchá. Příběh je natolik nadčasový, že se s ním i po dvou století můžou lidé ztotožnit. Příběh vypráví o sourozenecké lásce (Elizabeth&Jane, Darcy&Georgiana), o namyšlených lidech (Lady Catherine de Bourgh), které každý z nás alespoň
jednou poznal, o bezohlednosti (Lydia, pan Wickham) či o honbě za penězi a za lepšími životními podmínkami (protože zlatokopky nikdy nevyhynou).


Sestry Bennettovy jsou postavy, které najdeme i v dnešním světě. Technologie se totiž možná mění, ale lidé nikoliv. Kitty a Lydia jsou praštěné puberťačky, které pronásledují chlapce, milují společenské akce a nakupování. Jaký je tedy rozdíl mezi nimi a mladými lidmi v naší době? Žádný. Pan Bennet je typický otec, ignorující chod domácnosti, rozpočet a bláznivé dcery, to nejdůležitější pro něj je mít klid. Mary je bezvýrazná postava v rodině, typická šprtka, jenž se snaží světu dokázat, že je moudřejší než všichni okolo. Jane je krásná, inteligentní, avšak nic z toho si nepřipouští a vždy se snaží ve druhých vidět jen to dobré. Copak každý z nás nezná někoho takového? Křehkého a krásného, bezvýrazného či bláznivého?

Není tedy divu, že i po takové době od vydání je příběh stále populární, každý z nás v něm totiž může nalézt odraz sebe samotného či svého okolí. A co nadčasovějšího může být než téma lásky a vztahů mezi lidmi? :-)
Zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/Pride_and_Prejudice , http://en.wikipedia.org/wiki/Jane_Austen#Early_novels , http://www.usatoday.com/story/life/books/2013/01/27/pride-and-prejudice-200th-anniversary-jane-austen/1859183/
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Daffodila Daffodila | Web | 22. září 2014 v 9:23 | Reagovat

Pýcha a předsudek je jedna z nejlepších knih v historii. :) Píšeš o ní moc hezky (akorát se Ti za "najdou svůj šťastný konec" vloudil již napsaný odstaveček).
Je pravda, že je tato kniha nadčasová, člověk si v ní vždy něco najde. Navíc která z nás by nechtěla být jako "Lízinka", která by nechtěla potkat pana Darcyho.
Jen bych si dovolila nesouhlasit s obdobím - Viktoriánská éra začala až dvacet let po smrti samotné autorky. :)

2 Vendy Vendy | Web | 23. září 2014 v 12:08 | Reagovat

Překrásné napsané a popsané, nejen nastíněný příběh, ale i samotné charaktery. A máš pravdu, doba se mění, ale lidé zůstávají stejní - a tolik je v nich podob, od nafoukaného přezírání (jak rychle u nás zdomácnělo slovo lůzr) přespředsudky a nepochopení, rozmar a nepřemýšlení, povrchnost i úvahy.

3 sayury sayury | Web | 24. září 2014 v 22:48 | Reagovat

[1]: Souhlasím s tebou, ta kniha je opravdu nádherná! Jinak děkuji za postřeh, jdu to vymazat :-)

[2]: děkuji! :-) Všimnula jsem si v knihách, že ať už je 100, 200 nebo 500 let stará, povaha lidí se za tu dobu vůbec nezměnila :-D

4 C.ind.ere.lla C.ind.ere.lla | Web | 25. září 2014 v 17:26 | Reagovat

Pro mě absolutní srdcovka, kterou asi nic nepřekoná. Jane Austenovou mám celkově moc ráda, tenhle román asi nejvíc ze všech. Autorka dokázala úžasně vystihnout svou dobu a psát s nadhledem a ironií i o věcech, které neměla to štěstí poznat. Je dobře, že i v současnosti ji mladí lidé čtou. Protože, jak říkáš, její příběh je naprosto nadčasový. A mraky žen prostě  pořád chtějí najít svého pana Darcyho.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama