KK #1 Harry Potter

3. září 2014 v 15:00 | Sayury |  Kniha o knize

Příběh chlapce, který přežil, žije dál


Nedávno tomu bylo již 17 let od doby, kdy Harry Potter a Kámen mudrců spatřil světlo světa a dokázal to, co žádné knihy před ním - donutil miliony dětí znovu začít číst. Jaký je však opravdový příběh tohoto fenoménu, kterého se prodalo na 450 milionů kusů a který byl přeložen do více než sedmdesáti jazyků?CESTA DO SVĚTA FANTAZIE


Příběh o mladém čaroději překvapivě nevzniknul v pohodlí domova, nýbrž na nekonečné cestě vlakem z Manchesteru do Londýna. Tam však autorka neměla po ruce papír a tužku, a tak prostě seděla, snila a vytvářela svět, který jí změnil život. V roce 1995 Joanne Rowlingová dokončila první díl s názvem Harry Potter a Kámen mudrců, kupodivu se však o příběh nikdo nepřetrhl a autorka musela své štěstí zkusit u dalších a dalších nakladatelství. Až po několika neúspěšných pokusech se na ni v srpnu roku 1996 konečně usmálo štěstí - nakladatelství Bloomsbury se rozhodlo její dílo vydat. Aby však kniha zaujala i chlapce, na doporučení nakladatelství se rozhodla přidat si prostřední jméno "Kathleen" (po babičce), které však nikdy nebylo součástí jejího pravého jména. O dva roky později byl první díl přeložen do 30 jazyků a kniha opravdu oslovila i chlapeckou část populace.

OH ROWLING, YOU CLEVER, CLEVER WOMAN...


Ačkoliv byla kniha zprvu zacílená na děti ve věku 9-11 let, zamilovali si ji zejména starší, kteří dokázali zcela pochopit děj a ocenit autorčinu genialitu. Ta se totiž v knize nedá zapřít. Jo totiž nic neponechala náhodě, a tak se celá série jen hemží symboly, které na první pohled nelze rozpoznat, ale když se nad tím, zamyslíte…Damn, she is a genius.
Harry Potter je plný numerologie, kterou zde autorka záměrně použila: Zlaté trio - Harry, Ron, Hermiona; Relikvi Smrti - Bezová hůlka, Neviditelný plášť a kámen, co přivádí mrtvé zpět mezi živé; Sedm let studia v Bradavicích, sedm hráčů v jednom famfrpálovém družstvu, sedm viteálů či sedm dílů Harryho Pottera.


Autorka zde taktéž velice dobře zakomponovala symbologii barev. Červená v příběhu představuje dobro, zelená zlo. Kdepak se jen s těmito barvami v knize setkáváme? Ano, správně, naprosto všude. Nebelvír má ve znaku červenou, kdežto Zmijozel zelenou, Harry v bitvě proti Voldemortovi použije Expelliarmus, který má červenou barvu, kdežto Voldemortova smrtící kletba Adava Kedavra zelenou. Červená je však také typická pro Bradavický
Express, střechu doupěte a především pro Weasleyovi - kouzelnickou čistokrevnou rodinu, která vždy zůstala věrna dobru.

Dalším symbolem, který doprovází celou sérii, je smrt. Ztráta blízkých byla autorce známá, a tak neměla problém vžít se do Harryho. Hedvičina smrt je symbolem Harryho dospívání. Jeho první a pravděpodobně nejvěrnější kamarádka sova Hedvika je první postavou, která umírá v den Harryho 17. narozenin, kdy se z mladých čarodějů stávají dospělí lidé. Její smrt tak reprezentuje ztrátu nevinnosti a krok do dospělosti.


Temné časy

Pro nikoho není rozvodové řízení procházka růžovou zahrádkou - ani v případě Rowlingové tomu nebylo jinak. Deprese, kterou při něm prožívala ji inspirovaly k vytvoření Mozkomorů, duší vysávajících bytostí, které hlídají Azkaban. Není překvapením, že šlo o těžké a smutné časy v jejím životě - rozvedená a sama se dvěmi dětmi se musela potýkat se spoustou nástrah. Jak ale jistě vítě, jediná účinná obrana proti Mozkomorům je Patronovo zaklínadlo, které používá k zahnání Mozkomorů sílu šťastných vzpomínek, což je způsob, jakým se Jo snažila bojovat. Nakonec svou bitvu proti svým démonům vyhrála.

Rowlingová v knize

Mozkomoři však nebyli jediní, kteří vznikli na základě zkušeností ze života. Další takovou postavou byla Hermiona Grangerová, chytrá studentka nebelvírské koleje a zároveň nejlepší kamarádka Harryho Pottera. Ze všech knižních postav se právě Hermiona stala autorčiným odrazem - sama autorka přiznala, že Hermionina obsese studiem je velice podobná té její za mlada. Další shodu můžeme naleznout ve zvířatech - autorčino oblíbené zvíře je vydra, která je zároveň Hermioniným patronem.

Hermiona je dobrosrdečná dívka, která nejraději tráví čas s nosem zabořeným v knihách. V knize je popisována jako normální děvče, které své okolí příliš neoslňuje svou vizáží, nýbrž svou inteligencí. Autorka zamýšlela mladým čtenářkám předat jednu důležitou myšlenku: že by se dívky měly snažit být více jako inteligentní Hermiona, jejíž krása vychází zevnitř, než jako krásná, avšak charakterově nulová Pansy Parkinsonová.


NEZODPOVĚZENÉ OTÁZKY

Ačkoliv celá série čítá několik tisíc stránek, stále zůstalo mnoho nezodpovězených otázek ohledně knižních postav.


Co by, kdyby…

…teta Petunie promluvila?
Například teta Petunie a Harryho matka Lily neměly dobrý vztah, jelikož jí Petunie záviděla její magické schopnosti. Ačkoliv se
k Harrymu nikdy nechovala dobře, v den, kdy se jejich cesty rozdělily (aby je Harry ochránil před nadcházející bitvou), Petunie zaváhala, jakoby mu chtěla něco říct, což se nakonec nestalo. Toto zaváhání prozradilo, navzdory Petuniýmu chování, že krev pro ni přeci jen něco znamená a kdyby promluvila, popřála by Harrymu mnoho štěstí v úkolu, který ho brzy čekal.


… Arthur Weasley zemřel?


Autorčin původní plán byl úplně jiný, než tomu bylo na konci. Fred měl přežít a měl mít vztah s Hermionou a Arthur Weasley měl být zabit Naginim v pátém dílu.

Nakonec se však autorka rozhodla, že tak neučiní a to z důvodu, že by Arthurova smrt měla obrovský dopad na Rona. Ron, jakožto Harryho nejlepší přítel, je zábavnou složkou celého příběhu. Celý příběh je temný a plný smrti, Ron by byl natolik ovlivněn smrtí svého otce, že by ve svém zármutku ztratil kus sebe, svého vtipného já. Nehoda však přiměla Rona přiznat zranitelnost členů rodiny, aniž by ztratil svého otce. Díky tomu Ron mentálně vyrostl, ale stále zůstal tím starým, dobrým a vtipným Ronem.


Smrt Bellatrix


Bellatrix Lestrangeová je zodpovědná za stav Franka a Alice Longbottomových, tak jako za smrt Siriuse Blacka. V závěrečné bitvě nakonec podlehne Molly Weasleyové, která ji zabije. Ačkoliv hlavním kandidátem, který ji měl zabít, měl být Neville, Rowlingová vždy věděla, že to bude Molly. Důodů je hned několik: bitva symbolizuje Mollyinu divokou mateřskou lásku a proti ní stojí fanatická láska Bellatrix k Voldemortovi, druhým důvodem je ukázat, že ačkoliv je Molly ženou v domácnosti s dobrým srdcem, má i jiné schopnosti, které se nebojí použít.

Brumbál gayem


Než došlo k vydání poslední knihy, nechala se Rowlingová slyšet, že vždy o Brumbálovi přemýšlela jako o gayovi. Toto prohlášení kupodivu vyvolalo velkou vlnu nadšení. Brumbál, který celý život věřil v sílu lásky, se zamiloval do svého přítele z dětství, Gellerta Grindelwalda, jenž se vydal na cestu zla. O to víc ho pak zarmoutilo, když musel svého přítele přemoci v bitvě. To může být jedna ze vzpomínek, které znovu prožíval, když vypil onen lektvar v noc, kdy zemřel. CO BYLO DÁL?


Epilog v Relikviích smrti nás posunul o devatenáct let později, kde jsme se mohli dočíst o šťastném konci našich oblíbených postav. O některých jsme se však příliš nedozvěděli. Jaký měli osud? Neville Longbottom si nakonec vzal Hannah Abottovou, která se stala majitelkou Děravého kotle, Kingsley se stal Ministrem kouzel a Harry, Ron, Hermiona a Ginny mu pomáhali znovu obnovit kouzelnický svět, který se vzpamatovával z bitvy a období temna, které jí předcházelo.

Harry a Ron se stali bystrozory, zatímco Hermiona pracovala v Oddělení prosazování kouzelnických zákonů. Než tomu tak nastalo, vrátila se zpátky do školy dokončit OVCE (Ohavně vyčerpávající celočarodějné exameny), kdežto Harry s Ronem odmítnuli. Arthur Weasley, milovník mudlů, získal konečně dostatek zkušeností, aby spravil Siriusovu starou motorku, kterou následně daroval Harrymu. Harry a Dudley se spolu se svými rodinami nadále setkávali, tato setkání však byla neskutečně trapnou záležitostí. Harryho děti šli ve stopách svého otce a dědečka - ukradli svému otci Pobertův plánek, díky kterému se nejednou dostali do problémů (ale i z problémů). Po Fredově smrti vedli obchod Ron s Georgem, ten už nikdy nebyl schopný vyčarovat patrona. Harry, Ron a Hermiona se stali postavami na kartách v čokoládových žabkách, což Harry s Ronem považují za největší úspěch v životě. Remus Lupin obdržel posmrtně jako první vlkodlak v historii Merlinův řád první třídy.


Další informace


Ačkoliv série Harryho Pottera byla dávno napsaná, stále se rojí nové a nové informace, které v knize nebyly zmíněny. Pokud by vás zajímaly, pak není nic jednoduššího, než navštívit několik následujících odkazů:


http://www.jkrowling.com - oficiální stránky JKR
http://pansmrti.wz.cz - nejznámější a nejdelší a podle mého názory nejlépe zpracovaná fan fiction, která volně navazuje na Fénixův řád (myslím)
http://pottermore.com - a samozřejmě Pottermore, kde se můžete dozvědět spoustu nových informací, projít si celým příběhem a pobavit se při tom :-)


Upřímně doufám, že Vás tento dlouhý a vyčerpávající článek obohatil, pracovala jsem na tom hodiny, budu ráda za každý komentář a ocením, když tento článek zůstane jen a pouze na této stránce. Buďme na sebe tak hodní.Zdroje: http://en.wikipedia.org/wiki/Harry_Potter#Origins_and_publishing_history, http://mattandjojang.wordpress.com/2011/09/13/the-story-behind-j-k-rowlings-harry-potter-series/, http://likes.com/media/jk-rowling-secrets-behind-harry-potter, http://ejournals.bc.edu/ojs/index.php/freshink/article/view/1230/1588, http://hpotterfacts.tumblr.com.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ilon-Ká** Ilon-Ká** | Web | 3. září 2014 v 16:15 | Reagovat

To je naprosto vyčerpávající, ale dokonale napsaný článek. Harryho mám moc ráda a je to série, na které jsem vyrůstala, takže mi přirostl k srdci. A takhle krásně shrnutý jeho příběh - to je krásný! :-) Sice jsem se nedozvěděla žádné novinky, protože jak to bylo dál a další jsem už viděla (nezahálela jsem a hledala), protože i tak si myslím, že hodně lidí to překvapí. :-)

2 Lyra Lyra | E-mail | Web | 4. září 2014 v 10:55 | Reagovat

Výborný článek, jde vidět, že sis s ním dala mnoho práce. Na příběhu o Harry Potterovi jsem vyrůstala stejně jako mnoho jiných a vždy mě těší se dozvědět něco nového, nějaký detail o příběhu nebo postavách, který jsem doposud neznala. :-)

3 Kiki Kiki | E-mail | 4. září 2014 v 16:34 | Reagovat

Je to moc krásný článek. Je vidět, že ti to zabralo hodiny. :)

4 Sajü Sajü | Web | 5. září 2014 v 18:31 | Reagovat

Já jsem nadšená. Hrozně ráda čtu o někom, kdo má Harryho rád. Je mi sice dvacetjedna, ale jsem ním tak posedlá, až bych se za to asi měla stydět :D Fakt, že mě provázel ale celým dětstvím, dospíváním a že žije pořád všude, tak mě to nepouští, naopak mě to vnořuje více do toho celého a já ve volných chvilkách pořád dokolečka čtu něco nového o něm. Myslím, že v Německu (kde jsem jako Au-Pair) je to ještě víc populární, než v ČR. V Německu se o tom hodně mluví a v jednom kuse se na Harryho konají nějaké akce, jako třeba na 1. září každý rok, což je prostě úžasné :) Mojí nejoblíbenější knížkou je asi šestka a sedmička a filmové zpracování pětky. A jdu si přečíst tvůj článek asi znovu ♥ Mimochodem miluju Rowlingovou numerologii :)

5 Melindaaaa Melindaaaa | E-mail | Web | 6. září 2014 v 21:48 | Reagovat

Některé věci jsem už někde četla, ale některé jsou pro mě novinkou :) doufám, že budou další a další články o HP, protože mě asi nikdy neomrzí o něm číst! :) Super!!!

6 sayury sayury | Web | 8. září 2014 v 17:08 | Reagovat

[1]: děkuju!
[2]: děkuju, opravdu jsem se s tím nadřela :-)
[3]: děkuju!

[4]: haha,vůbec se za to nestyď! Já budu nadosmrti věrným fandou! Nic nás nerozdělí, ani věk! :D

[5]: děkuju! Já jsem taky pokaždé vedle,když se dozvím něco nového :-))) tak tedy příští týden HP Film o filmu :-))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama