FF #1 Harry Potter

10. září 2014 v 15:00 | Sayury |  Film o filmu

Magická dekáda


Jsou tomu již 3 roky, kdy se oficiálně uzavřela jedna velká kapitola s názvem "Harry Potter". Ačkoliv poslední díl této úspěšné knižní série byl vydán v roce 2007, fanoušci stále mohli prožívat kouzelný příběh na stříbrném plátně, kde zaznamenal obrovský úspěch mezi dětmi i dospělými po celém světě. Jak ale vznikla filmová podoba chlapce, který přežil?
V roce 1997 obdržela londýnská kancelář filmového producenta Davida Heymana výtisk prvního dílu Harryho Pottera: Kámen mudrců, který byl okamžitě zařazen mezi knihy s nízkou prioritou a zde byl ponechán svému osudu. Později knihu objevila sekretářka, která ji doporučila Heymanovi, který, ačkoliv byl vůči knihám tohoto typu velice skeptický, si ji přečetl. Kniha na něj kupodivu udělala dojem, a tak začal s autorkou vyjednávat ohledně filmových práv, která nakonec v roce 1999 získala společnost Warner Bros. na první čtyři díly. Jedna z autorčiných podmínek bylo, že do filmu budou obsazeni pouze herci britského původu, ačkoliv bylo učiněno několik výjimek pro irské herce (např. Richard Harris, jenž hrál Brumbála byl původem z Irska) a v rámci čtvrtého dílu byly učiněny další výjimky, vzhledem k popisu postav v knize (Krásnohůlky z Francie, Cho Chang, Kruval etc.). Po dlouhých dohadech mezi režiséry byl pro první díl zvolen Chris Columbus, jenž zaznamenal obrovský úspěch s rodinným filmem Sám doma.

Casting


Jakmile skončilo základní dohadování, přišel na řadu velký casting, kterého se zúčastnilo tisíce fanoušků. Tvůrci nakonec, po sedmi dlouhých měsících, našli toho pravého Harryho a to v Danovi Radcliffovi. Zanedlouho poté byli vybráni i nejlepší kamarádi hlavního hrdiny, Hermiona Grangerová a Ron Weasley v podání Emmy Watson a Ruperta Grinta. Ten porotu okamžitě zaujal při castingu, kdy zarapoval svůj vlastní text ("Hello, my name is Rupert Grint, I hope you don't think I stink.").

Někteří se však ani nemuseli ucházet o roli, nýbrž byli přímo osloveni Jo Rowlingovou. Tomu tak bylo například v případě Robieho Coltranea (Rubeus Hagrid), Maggie Smith (Minerva McGonagallová) nebo Alana Rickmana (Severus Snape), který jako jediný věděl osud své postavy dříve než byla dopsána poslední kniha.


Richard Harris (Albus Brumbál) dlouho s nabídkou role váhal, ale
nakonec ji musel přijmout poté, co mu jeho jedenáctiletá vnučka vyhrožovala, že s ním do konce života nepromluví. Evanna Lynch (Lenka Láskorádová) byla od dětství obrovským fanouškem Harryho Pottera. Proto také byla neskutečně zklamaná, když byla hospitalizovaná z důvodu anorexie a bylo jasné, že nestihne slavnostní zahájení prodeje pátého dílu. Nicméně nemocnice ji na pár hodin v den vydání knihy propustila a tamní knihkupectví jí zajistilo jednu kopii, podepsanou JKR. Objevila se tam v
tričku s Harrym Potterem, s modrými nehty s nápisem Harry Potter, namalovala si brýle a jizvu na čelo a na ruku si napsala "Miluju Harryho Pottera". Jo tehdy řekla, že když porazí anorexii, může se ucházet o roli Lenky Láskorádové, což udělala a nakonec ji i dostala. Podle Rowlingové je Evanna ztělesněním Luny, přesně takovou si ji představovala.


Dalšími, kteří v následujících letech dostali roli byli např. Tom Felton (Draco Malfoy), Bonnie Wright (Ginny Weasley), Helena Bonham Carter (Bellatrix Lestrange) či Robert Pattinson (Cedric Diggory), který se později proslavil hlavní rolí v upíří tetralogii Twilight saga.


Na place


Ačkoliv zpočátku byli mladí herci velice stydliví, brzy k sobě našli cestu, po které společně putovali celých deset let, tedy polovinu svého života, která zahrnovala především celý proces dospívání. Na place tedy bylo vždy živo a nikdy nechyběl smích.

Danovi Radcliffovi se jednou podařilo Ruperta přesvědčit, že je vlkodlak. Rupertův nejtrapnější moment z natáčení byl zřejmě tehdy, když kreslil ošklivou karikaturu Alana Rickmana (Snapea), který celou dobu stál přímo za ním. Při natáčení třetího dílu Vězeň z Azkabanu museli tvůrci sešít kapsy Tomovi (Draco), který v nich často pašoval jídlo na plac. Ve stejném díle si při natáčení scény, kde studenti spí ve Velké síni, udělali Alan Rickman s Michaelem Gambonem (Brumbál) legraci z Daniela (Harry), když mu pod deku strčili prdící polštářek. Když se režisérem Vězně z Azkabanu stal Alfonso Cuarón, požádal trio, aby každý z nich napsal esej o své postavě. Všichni tři byli opravdovým ztělesněním svých postav: Emma odevzdala 16 stránkovou esej, Dan napsal pouze jednu stránku a Rupert nikdy svou neodevzdal. Oba hlavní herci, Daniel Radcliffe a Rupert Grint, později přiznali, že byli alespoň na chvíli zamilovaní do Emmy Watson. První scénu, kterou trio natáčelo, byl příchod do Velké síně, kde byla stovka lidí a levitující svíčky všude v místnosti. Dana to natolik vzalo, že hyperventiloval. Při natáčení scény z posledního dílu, ve kterém se Emma s Danem líbají, musel být Rupert vykázán z místnosti, protože nedokázal zastavit záchvat smíchu.

VYTVÁŘENÍ SVĚTA


Při čtení knihy si každý představí jiné Bradavice, jiné postavy, jiné kouzelné předměty. Nebylo lehké vdechnout všem těmto věcem (či postavám) život tak, aby byl každý spokojený, i přeso si ale myslím, že v mnohém se jim to podařilo.


Bradavice


Jen malá část jídla ve Velké síni byla opravdu k snědku, většinou se jednalo o makety. Brumbálova pracovna je ve filmu zaplněná knihami všeho druhu, většina z nich jsou stovky telefonních seznamů. Naproti tomu učebna lektvarů je složená ze stovek skleněných nádob, do kterých filmoví tvůrci nacpali vše, co se namanulo: vlasy, chlupy, nepotřebné věci či kosti z místního řeznictví. Vše, co herci vypili, byla ve skutečnosti polévka. Hagridův srub byl dokonce vytvořen dvakrát - jeden malý, ve kterém se projeví Hagridova velikost a jeden velký, ve kterém "normální" lidé budou vypadat male.


Ačkoliv se zdá, že je v Bradavicích milion schodišť, ve skutečnosti bylo vytvořeno pouze jedno, zbytek byl digitálně zpracován. Pohyblivé obrazy na stěnách Bradavické školy jsou kombinací skutečných obrazů a zelených pozadí, kde byla později vytvořena animace postav. Každý producent, který na filmu pracoval, má svůj obraz na stěně. Každý z nás si pamatuje na růžovou pracovnu Dolores Umbridgeové a na talířky malovaných koček, jenž visely na zdi. Tak ty kočky nebyly malované, nýbrž vyfocené. Na tento "umělecký akt" bylo zapotřebí přes 40 koček. Voldemortův obličej je z části lidský a z části digitálně zpracovaný. Ralph Fiennes (Voldemort) musel nosit kontaktní čočky, falešné obočí, zuby a nehty. Nos byl pak vyřešen počítačově. Každá figurka z šachovnice z Kamene mudrců vážila přes 200 kg. Kromě masek Voldemorta nebo Hagrida bylo vytvořeno 60 typů skřetů, jenž se později ve filmu objevili jako zaměstnanci Gringottovy banky.


Natáčení v číslech


Co se týká zvířat, produkční tým jich měl na starost desítky. Hedvika, Harryho sova, byla hraná 4 různými sovami, z nichž každá byla naučená dělat určité věci. Více než deset krys si zahrálo Prašivku, Ronova mazlíčka. Toho Hermioninýho, Křivonožku, si zase zahrály 4 různé kočky a Hagridova Tesáka dokonce 9 různých psů. Pět obrovských skladů bylo třeba na uložení všech věcí z celého natáčení Harryho Pottera, což zahrnovalo: 5000 kusů nábytku, 12 000 ručně vyrobených knih, 25 000 listů Jinotaje a 40 000 produktů z Weasleyových Kratochvilných kouzelnických kejklí. Během natáčení se vytvořilo přes 3000 kouzelnických hůlek. 18 Fordů Anglia bylo vytvořeno k natočení Tajemné komnaty, 14 z nich bylo zničeno při natáčení střetu Harryho a Rona s Vrbou mlátičkou.


NOVÝ FILM NA OBZORU?


Jak už bylo na začátku článku zmíněno, celá série byla uzavřená. Po 3 letech se fanoušci můžou zas radovat, na podzim 2016 by do kin měl dorazit první díl plánované trilogie Fantastická zvířata a kde je najít. Nečekejte však Daniela, Ruberta ani Emmu, jelikož by se film měl odehrát 70 let před Poslední bitvou o Bradavice. V hlavní roli bude Mlok Scamander, jenž se z New Yorku vydává do světa hledat nové druhy kouzelných tvorů. Podle nejnovějších informací by se měl produkce ujmout David Heyman, jenž je s celou potterovskou série silně spjat, režii by měl mít na starost David Yates a námět a scénář samotná Jo Rowling. Určitě se tedy máme na co těšit.zdroje: http://harrypotter.wikia.com/wiki/Fantastic_Beasts_and_Where_to_Find_Them_(film_trilogy) , http://www.comingsoon.net/films.php?id=108843 ,http://www.buzzfeed.com/mackenziekruvant/unbelievable-harry-potter-movie-facts-london-tour ,http://list25.com/25-harry-potter-facts-that-will-knock-you-off-your-broomstick/2/ ,http://en.wikipedia.org/wiki/Harry_Potter_(film_series) , http://www.imdb.com/list/ls000671664/ , http://www.businessinsider.com/28-things-you-never-knew-about-how-harry-potter-movies-were-made-2013-5?op=1
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ilon-Ká** Ilon-Ká** | Web | 11. září 2014 v 20:22 | Reagovat

Krásný článek. A hodně zajímavý, i když je delší, přečetla jsem ho celý a celou dobu jsem se usmívala jak magor. Harry je prostě skvělý a je super si ho připomínat těmito články. :-) Jen nevím s tím novým filmem, podle mě už to nebude takový trhák. Přece jen originální HP je originál. :-)

2 Melindaaaa Melindaaaa | E-mail | Web | 16. září 2014 v 21:53 | Reagovat

Tyhle články jsou skvělé!!! :)
Jelikož jsem pravý fanda, tak jsem hodně z toho už někde četla, ale takhle všecko pohromadě je to prostě boží! :) A navíc jsem víc než kdy jindy začala mít pocit, že k vánocům potřebuju nějakou potterovskou hůlku, nebo jinou rekvizitu :D

3 Bastera Bastera | Web | 16. září 2014 v 22:02 | Reagovat

Skvělý článek, musel dát zabrat a jsem ráda, žes uvedla odkazy na zdroje! Něco jsem se i dozvěděla nového a mám chuť si ho jít pustit :-D

4 Julča Julča | Web | 17. září 2014 v 18:39 | Reagovat

Nevjíc mě zaujal ten casting a na place - tam muselo být veselo :D :)

5 sayury sayury | Web | 24. září 2014 v 22:50 | Reagovat

[1]: Děkuji! Harry je moje srdcovka, proto je to tak dlouhé :D Jsem zvědavá na film, třeba to dopadne dobře :-)

[2]: Děkuju!! Myslela jsem, že nikoho moc extra neberou :D

[3]: děkuju, to jsem ráda! Taky bych na to mrknula :))

[4]: Jo no, přála bych si tam mezi nimi být :-))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama