Září 2014

FF #2 Pýcha a předsudek

24. září 2014 v 22:42 | Sayury |  Film o filmu

Pýcha a Předsudek od Jane Austenové je považována za jeden z nejromantičtějších příběhů všech dob. Není tedy divu, že se filmoví tvůrci rozhodli příběh převézt na stříbrné plátno. Ačkoliv většina lidí zná zpouze dvě filmové verze, jenž se také proslavily nejvíce, ve skutečnosti jich bylo hned několik.


První filmová adaptace vznikla pod taktovkou režiséra Roberta Z. Leonarda v roce 1940, kdy se v hlavní roli objevili Greer Garson (Elizabeth Bennetová) a Laurence Olivier (Fitzwilliam Darcy), známé osobnosti filmové tvorby 20.století (Greer byla jedna z největších hollywoodských hvězd 40.let a Laurence byl nejvýraznější a nejznámější britský divadelník 20.století jenž celosvětově proslul zejména coby výrazný představitel hlavních rolí z divadelních her britského národního klasika Williama Shakespeara i jejich filmových adaptací.). Film vyvolal obrovské nadšení po celém světě, což je možná důvod, proč se žádný z režisérů více než půl století neodvažoval k žádnému činu.

KK #2 Pýcha a Předsudek

18. září 2014 v 1:29 | Sayury |  Kniha o knize

O předsudcích a dobrém chování

Jaká je nejromantičtější dvojice všech dob? Mnozí by řekli, že je jí Romeo a Julie ze Shakespeara, osobně však nemůžu souhlasit, pro mě nejkrásnější dvojice je a vždy bude Elizabeth Bennettová a pan Darcy ve slavném příběhu anglické autorky Jane Austenové, Pýcha a předsudek.

Pýcha a předsudek se řadí mezi tzv. novel of manners, což je literární žánr, jenž se zabývá různými aspekty chování postav, jazykem, zvyky a hodnotami, jenž jsou charakteristické pro určitou sociální třídu v daném historickém kontextu. V tomto případě se jedná o období viktoriánské anglie (19.stol.), kdy se příběh odehrává ve fiktivním městě Meriton v Hertfordshire, jenž leží kousek od Londýna.


FF #1 Harry Potter

10. září 2014 v 15:00 | Sayury |  Film o filmu

Magická dekáda


Jsou tomu již 3 roky, kdy se oficiálně uzavřela jedna velká kapitola s názvem "Harry Potter". Ačkoliv poslední díl této úspěšné knižní série byl vydán v roce 2007, fanoušci stále mohli prožívat kouzelný příběh na stříbrném plátně, kde zaznamenal obrovský úspěch mezi dětmi i dospělými po celém světě. Jak ale vznikla filmová podoba chlapce, který přežil?13) Knihy, které bych si chtěla přečíst ještě jednou

8. září 2014 v 7:40 | Sayury |  Top Týdne
Krásný den všem!

Podzim se nezadržitělně blíží, ve školách se začalo učit, opět zapadáme do stereotypu :D Já tomu nijak nehodlám pomoci, jelikož tradičně přináším v pondělí meme od Luu - Top Týdne. Tento týden tentokrát na téma "Knihy, které bych si chtěla přečíst znovu.". Což není zas až tak těžké. Spousta lidí si knihy kupuje knihu proto, aby si ji mohl přečíst a hezky ji uložit do knihovničky. Donedávna jsem si knihy kupovala až po přečtení knihy (já vím, je to zvláštní), protože jsem chtěla mít v knihovničce jen knížky, které by stály zato. Až v poslední době "riskuji" a kupuju nové nepřečtené knihy, ale většinou na základě recenzí, což je třeba případ Eseje o tragédii :-). Tak pojďme na to.

KK #1 Harry Potter

3. září 2014 v 15:00 | Sayury |  Kniha o knize

Příběh chlapce, který přežil, žije dál


Nedávno tomu bylo již 17 let od doby, kdy Harry Potter a Kámen mudrců spatřil světlo světa a dokázal to, co žádné knihy před ním - donutil miliony dětí znovu začít číst. Jaký je však opravdový příběh tohoto fenoménu, kterého se prodalo na 450 milionů kusů a který byl přeložen do více než sedmdesáti jazyků?


12) Nejkrásnější obálky

1. září 2014 v 8:00 | Sayury |  Top Týdne
Ahoj!
Máme tu první školní týden a s ním samozřejmě pondělní meme od Luu: Top Týdne. Dneska tentokrát na téma nejkrásnější obálky. To bude boj!

1) Selekce (#3)