Percy Jackson: Zloděj blesku

1. srpna 2014 v 9:43 | Sayury |  recenze

Percy Jackson - Zloděj blesku

Série: Bohové Olympu #1
Počet stran: 407
Rok vydání: 2005 (US)/2009 (CZ)
Překlad: Dana Chodilová
Nakladatelství: FRAGMENT
Hodnocení: 4/5

Anotace:

Bohové z Olympu se bouří! Dvanáctiletého kluka Percyho Jacksona čeká vyhazov ze školy a další trampoty na sebe nenechávají dlouho čekat. Najednou kolem něj začínají ožívat bytosti ze starých řeckých bájí. Z učitelky matematiky je rázem krvelačná příšera, z Percyho kamaráda se vyklube satyr a jeho otec je jedním z olympských bohů. Většina z nich má na Percyho spadeno, podezírají ho z krádeže blesku - mocné zbraně nejvyššího boha Dia. Percy a jeho přátelé mají jen 10 dní na to, aby blesk našli a vrátili, uklidnili náladu na Olympu a zabránili osudné válce bohů. K úspěchu výpravy ale nestačí jenom chytit pravého zloděje…


Termín "vypadáš božsky" už zřejmě nikdy nebude mít stejný význam. Kdo by řekl, že vypadat nadpřirozeně (dobře) může být občas na obtíž, zvlášť když se vás kvůli tomu snaží zabít hydra či furie, v horším případě některý z řeckých bohů. Ano, schválně nezmiňuji slovo "mytologie", protože nejsou mýtus. Oni totiž doopravdy existují.


Percy Jackson je dvanáctiletý problematický kluk, který střídá speciální školy jako na běžícím pásu - ne že by ale za to mohl, problémy si ho totiž vyhledávají. Poslední kapkou byla návštěva Přírodovědného muzea v New Yorku, kde se jeho učitelka matematiky proměnila v běsnící příšeru a nebýt zásahu učitele latiny, byl by dávno po smrti. Percymu začíná docházet, že mu okolí něco tají - dokonce i jeho nejlepší kamarád Grover ví víc, než on sám. Komu má věřit? Když se nakonec se svými problémy svěří své matce, je skoro pozdě. Jen obrovským štěstím se živý dostane do bezpečí do tábora Polokrevných, aby se dozvěděl, že celý život žil ve lži a že jeho existence je nežádaná.

Percy Jackson je tak trochu americká verze problematičtějšího Harryho Pottera - ten aspoň umí číst, i když je pravda, že řečtinu tak dobře asi nedává. No, každý máme své mouchy. Percyho jsem si ihned oblíbila, je to obyčejný, dvanáctiletý kluk, kterému se dějí věci, o které příliš nestojí, ale dokáže se s novou situací rychle vyrovnat. Občas sice reaguje bez rozmyšlení, ale vždy s nejlepšími úmysly. Když jsem knihu četla poprvé před 4 lety v češtině, Percy mi přišel trochu přehnaný a nereálný a nedokázala jsem ho patřičně ocenit. Nyní, po letech, jsem se rozhodla celé sérii dát šanci a přečíst si ji v originální podobě a musím říct, že mi naprosto učarovala a Percyho jsem si zamilovala.

Nejvíc oceňuji autorův nápad zkombinovat řeckou mytologii s dobrodružným příběhem, který se odehrává v naší době, výsledek je totiž zabijácký. U každého názvu kapitoly jsem se musela smát ("Dostáváme radu od pudla" prostě mluví samo za sebe), nemluvě o komických scénách, které jsou téměř na každé stránce. Zloděj blesku mě od začátku do konce bavil, možná bych ocenila menší nápovědu v názvech kapitol, ale jinak nemám dílu co vytknout.

Jak už jsem již několikrát zmínila, jsem z první knihy série Percyho Jacksona nadšená a doufám, že tomu tak bude i při čtení nadcházejících dílů. Myslím, že jsem důkazem toho, že knihu nemusí nutně ocenit pouze děti, ale i starší čtenáři, kteří se rádi odreagují u zábavné četby a možná se i něčemu novému při čtení přiučí.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ilon-Ká** Ilon-Ká** | Web | 1. srpna 2014 v 11:01 | Reagovat

Pj je super série a ten první je povedené. Ještě jsem nikde neviděla Percyho přirovnávat k Harrymu, ale něco na tom je. :D Hezky napsaná recenze, snad se ti budou líbit i ostatní díly.

2 Bastera Bastera | Web | 6. srpna 2014 v 21:25 | Reagovat

Já se hrozně bojím, že to pro mě bude moc dětské už teď :) Jinak skvělá recenze! :)

3 sayury sayury | Web | 7. srpna 2014 v 0:55 | Reagovat

[1]: Děkuji! Taky v to doufám, že to bude dobré :))

[2]: Jako je to dětská knížka, ale jako mlaďoch-dítě jsem ji nedokázala ocenit, až teď :D Tak třeba se u tebe taky zadaří :) Děkuju!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama