Percy Jackson: Moře nestvůr

6. srpna 2014 v 15:54 | Sayury |  recenze

Percy Jackson: Moře nestvůr - Rick Riordan


Série: Bohové Olympu #2
Počet stran: 304
Rok vydání: 2006 (US)/ 2010 (CZ)
Překlad: PhDr. Dana Chodilová
Nakladatelství: FRAGMENT
Hodnocení: 3/5


Anotace:


Percy Jackson už si zvykl na to, že není jen tak obyčejný kluk z New Yorku - jako syn boha moří Poseidóna patří do dvou světů, lidského i mytologického, kde se to hemží záludnými a krvelačnými nestvůrami. A spousta těch příšer, které dřív znal jenom ze starých řeckých pověstí, mu teď usiluje o život… Po nečekaně klidném školním roce se poslední den před prázdninami na Percyho sesype celá lavina problémů - hodina tělocviku se promění ve vybíjenou s lidožravými obry, kamarád Grover se dostane do problémů a Táboru Polokrevných hrozí zničení. A tak se Percy a jeho přátelé vydávají na další nebezpečnou výpravu… (databazeknih.cz)


Další díl ze série Bohové Olympu přináší další napínavý příběh o mladém hrdinovi, který se teprve nedávno dozvěděl, že jeho otec ve skutečnosti žije. Už vím, kdo je můj otec, no a? Pomyslel by si normální mladý kluk a nechal by to být. Kdyby jeho otec nebyl sám bůh moří Poseidon. A kdyby se ho kvůli tomu všichni nesnažili zabít.


Tak je tomu i poslední den školního roku (kdy už to vypadá, že přežil celý rok bez jediného průšvihu), kdy se ho při hodině tělocviku snaží zabít lidožraví obři. Když se dostane do Tábora Polokrevných, jeho stav mu náladu moc nezlepší: strom, jenž ochraňuje kemp byl otráven a umírá, Chiron byl zbaven své funkce a Grover je ve smrtelném nebezpečí. Percy se navzdory zákazu rozhodne s přáteli vydat na nebezpečnou misi, ve které, pokud by uspěl, mohl zachránit nejen jeden život.

Pár dnů poté, co jsem dočetla Zloděje blesku, jsem se pustila do druhého dílu, u kterého jsem se opět nasmála. Styl, kterým Rick Riordan píše, mi opravdu vyhovuje; vyprávění z Percyho pohledu je vtipné, ironické a nijak složité, a tak mi příběh velice rychle ubíhal. Percy se tu opět ukázal jako miláček: čas od času se nechá zlákat temnými stvůrami ("co na tom může být nebezpečné?" - takhle vždycky začíná každé nebezpečí), ale jinak se snaží chovat hrdinně a šlechetně. Je skvělé pozorovat Percyho mentální vývoj, jsem moc zvědavá, jaký bude za 4 roky.


"My sheep taxi started plodding up the hill. I gripped the sheep's wool more tighly, and the animal made a grumbling sound. I didn't blame it. I wouldn't want anybody rock climbing in my hair either."


Ačkoliv mě čtení bavilo, začala jsem si všímat "much", které příběh měl. Například náhody, které zasáhnou pokaždé, když jsou hrdinové v úzkých nebo to, jak všichni všechno ví, až na Percyho. Proč Annabeth, která je stejně stará, všechno ví a všechno zná (vynechme argument, že je dcerou Athény), včetně tajemné věštby, kterou však Percy nesmí vědět? A proč je tak zatraceně chytrá? Nemám ráda vševědky (Hermiona je výjimka), takže nebýt občasných slabých chvilek, kdy tentokrát Annabeth potřebovala pomoc od Percyho, byla bych jí uškrtila.

Percy Jackson je beze sporu skvělá oddechovka, ve které si můžete zopakovat vědomosti z dějepisu a od srdce se zasmát nevinným vtípkům, kterými kniha jen hýří. Pro mladé čtenáře je to určitě volba numero uno, protože Percy je prostě hrdina, kterého si okamžitě oblíbíte.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 rachel roo rachel roo | 7. srpna 2014 v 12:29 | Reagovat

Na percyho uz se nejakou dobu chystam ale porad k tomu nejak nedoslo :)

2 Caffe Calpurnia Caffe Calpurnia | E-mail | Web | 8. srpna 2014 v 21:43 | Reagovat

Jako taková jednohubka mezi skripty by to mohlo být dobré :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama