Poslední dopis od tvé lásky

18. června 2014 v 10:42 | Sayury |  recenze

Jojo Moyesová - Poslední dopis od tvé lásky


Počet stran: 470
Rok vydání: 2010 (EN) / 2013 (CZ)
Překlad: Lucie Mikolajková
Vydavatelství: Ikar
Hodnocení: 4/5

Novinářka Ellie nalezne v archivu milostný dopis od muže ženě, ve kterým ji přesvědčuje, aby opustila svého manžela. Ellie dopis okamžitě zaujme - sama je milenkou ženatého muže - a rozhodne se pátrat po tom, jak to bylo dál. Rok 1960. Mladá Jennifer Stirlingová se probouzí v nemocnici po autonehodě a má výpadek paměti - nedokáže si vzpomenout na své přátele, rodinu nebo manžela. Neví, kým byla předtím, než se vybourala. Doma nalezne ukrytý milostný dopis, kvůli kterému je ochotna obětovat vše, co má.

Po úspěšném románu Než jsem tě poznala se na český trh dostává i prvotina Jojo Moyesové, Poslední dopis od tvé lásky, jenž je strhujícím příběhem plným vášně, nevěry a ztráty milovaných. Pokud tedy hledáte dojemný příběh, pak přestaňte. Právě jste ho totiž našli.


Poslední dopis od tvé lásky jsou vlastně dva příběhy v jednom: příběh mladičké Jeniffer Stirlingové, žijící v roce 1960 a příběh úspěšné novinářky Ellie Haworthové, jejíž kariéra i vztah s ženatým mužem se ocitnul v mrtvém bodu. Co ji může z novinářského úpadku vytáhnout, je už jen dobře napsaný článek. Pro ten nalezne podklady v podobě milostných dopisů, psaných před půl stoletím. Našli tehdy milenci svůj šťastný konec? A Najde ho i ona? Ellie postupně propadá dojemému příběhu a nechá se jím naprosto pohltit.

Ellie je depresivnější a méně komičtější verzí Bridget Jonesové. Nemá rodinu ani děti, třicítku už dávno minula a své jediné naděje upíná k ženatému muži, který ale nemá v plánu svou ženu a děti upustit. Jestli jsem měla chuť někoho profackovat a politova zároveň, pak to byla ona. Úspěšná, hezká, ale zabedněná. Nešťastná kombinace.

Oproti Ellie je Jennifer pouze depresivní postavou. Probudit se v nemocnici a neznat svou minulost, to pokazí den. Jennifer, dřívě krásná, sebevědomá panička bohatého magnáta je po nehodě pouze stínem ženy, kterou každý znával. Příliš nešťastná a příliš bojácná na to, aby udělala odvážný krok vpřed a žila plnohodnotný život.

Poslední dopis od tvé lásky je skvěle zpracovaný příběh, autorka dokázala do jednoho příběhu zasadit součastnost i minulost, aniž by to bylo příliš kýčovité. Zpočátku jsem se ztrácela v té změti jmen a nevěděla, v jaké době se vlatně nacházím, jakmile jsem se ale zorientovala, byla jsem příběhem unešena. Historické události šedesátých let, mentalita doby, uvolňování mravů a postupné zrovnoprávnění postavení mužů a žen, to všechno se dá v příběhu vysledovat a bylo velice zajímavé tuto změnu pozorovat.

Co mě však iritovalo, byly skoky v době. Když jsem se dostala k něčemu zajímavému, na další kapitole se udělalo hop a byla jsem nedobrovolně přesunuta do jiné doby. ALE JÁ SE CHTĚLA DOZVĚDĚT, CO SE SAKRA STALO!! Bohužel nešlo kapitolu přeskočit a vrátit se k ní po uspokojení potřeb, takže jsem se musela prokousat do konce (kde byl samozřejmě další zvrat), a pak jsem se konečně dozvěděla, co bylo. Díky tomu mi kniha sice rychle utekla, ale moje trpělivost a zvědavost...ty teda zakusily.

Poslední dopis od tvé lásky nezklamal, rozhodně se jedná o velice silný a emotivní příběh, ve kterém nebylo příliš klišé scén, jak je tomu u románů zvykem. Než jsem se nadála, celá dojatá jsem dočítala konec. Jojo Moyesová mě opravdu mile překvapila, čekala jsem jednoduchý, kýčovitý příběh a dostala jsem mnohem, mnohem víc.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Bastera Bastera | Web | 18. června 2014 v 10:53 | Reagovat

Četla jsem jen Než jsem Tě poznala a ten mě naprosto dostal, na tuhle jsem slyšela takové rozporuplné reakce, ale snad se k ní někdy dostanu :)

2 Bastera Bastera | Web | 18. června 2014 v 10:55 | Reagovat

Četla jsem jen Než jsem tě poznala a ta mě totálně dostala. Na tuhle slyším zatím rozporuplné recenze, tak nevím nevím :)

3 Owlie Owlie | Web | 18. června 2014 v 20:22 | Reagovat

Nějak zvlášť mě neláká, myslím že si počkám ještě na pár recenzí :)

4 NikaRoovy NikaRoovy | Web | 21. června 2014 v 12:18 | Reagovat

Knížka vypadá moc dobře. :) Mám doma Než jsem tě poznala už od února, od května pak i Poslední dopis a stále jsem se k nim bohužel nedostala, snad to v létě napravím! :) Těším se. :)

5 myanmar myanmar | Web | 22. června 2014 v 12:36 | Reagovat

Moc pěkná recenze! :)

Od této autorky jsem ještě nic nečetla, ale už dlouho se na ni chystám - a zrovna Poslední dopis od tvé lásky mě z jejích knih láká asi nejvíc.

6 sayury sayury | Web | 24. června 2014 v 0:33 | Reagovat

[2]: jako jooo noo, asi bych spíš doporučila to Než jsem tě poznala - i když jsem to nečetla, vypadá to slibněji :D

[4]: myslím, že tyhle dojáky jsou přesně buď na slunné léto, nebo naopak deštivý podzim s hrnkem teplého čaje :)) sama mám problém se dostat k některým knihám, jak jich je moc. Občas plánuju nějakou přečíst v létě, no...a pak se k ní dostanu třeba až za dvě další léta :D

[5]: děkuji :) ostatní mají nejspíš pravdu s tím, že Než jsem tě poznala je lepší a tohle je slabší odvar, kdo ví, ještě jsem se k ní nedostala :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama