Jeden velký masakr zvaný Kostičas

11. června 2014 v 12:13 | Sayury |  recenze

Samantha Shannon - Kostičas


Série: Kostičas #1
Počet stran: 480
Rok vydání: 2014
Nakladatelství: Host
Hodnocení: 5/5


Příběh začíná v roce 2059. Devatenáctiletá Paige Mahoneyová pracuje v londýnském kriminálním podsvětí, kde působí jako jakási "spojka" či "posel" - je krajinochodec, zvláštní typ jasnovidce. Díky svým schopnostem se dokáže vnořit do mysli druhých lidí. Žije v represivním režimu Scion, kde páchá velezradu už jen tím, že dýchá. Jednoho dne se její život navždy změní. Poté, co v sebeobraně zabije četníky, je unesena a převezena do někdejšího Oxfordu, města, které před dvěma sty lety zmizelo z map. Tam je Paige vydána na milost a nemilost Strážci, nejkrásnější, ale zároveň nejděsivější bytosti, jakou kdy potkala…


Kostičas je prvotinou mladé a nadané britské spisovatelky Samanthy Shannonové, která je srovnávaná s ostřílenou Jo Rowlingovou, autorkou světoznámého Harryho Pottera. Až na barvité popisy a společné nakladatelství Bloomsbury toho ale zas tak moc společného nemají. Kostičas se totiž řadí mezi Young Adult Literature a je zacílen na starší čtenáře, kteří jsou schopni pojmout větší množství informací, jenž kniha nabízí.

Prvních několik kapitol je totiž třeba si přečíst minimálně dvakrát, abyste se vůbec dokázali zorientovat a pochopit, o co jde. Jakmile ale budete "v obrazu", kniha se čte sama. Autorka do detailů vytvořila naprosto úžasný svět plný gangů, mrtvých duší, jasnovidců a bytostí z jiné dimenze a toto všechno dokázala zasadit do našeho světa, aniž by kdokoliv pochyboval o jeho skutečnosti.

O věrohodnosti postav se taktéž nedá vůbec pochybovat, autorka bravurně zpracovala všechny postavy v knize, nejen hlavní hrdiny Paige a Arcturuse, ale také všechny ostatní, z nichž každá měla nějakou roli v příběhu a každá měla své dobré i špatné vlastnosti, a tak nebylo vždy úplně jasné, na čí straně kdo stojí. Do samého konce jsem tedy nevěděla, co nového na další stránce zjistím, za což jsem byla neskonale vděčná vzhledem k faktu, jak snadno odhadnutelné knihy bývají.

Jediná věc, o které si myslím, že Kostičasu ublížila, je nesmyslná potterovská reklama. Protozě tohle není Potter ani náhodou a Samantha nemůže být srovnávaná s JKR, protože po přečtení několika stran je očividné, že byl všechno jenom klam a v tomto stavu zklamání se čte zbytek knihy. Jaká je pak pravděpodobnost, že si čtenář knihu oblíbí? Jakožto velký fanoušek Harryho Pottera jsem od Kostičasu čekala hodně - a dostala jsem hodně, protože zbožňuju fantasy žánr a každý autor, který dokáže stvořit něco takového, má u mě obrovské plus, ale ne všichni to tak vidí, a proto se nedivím, že kniha má na goodreads poměrně nízké hodnocení.

Pokud tedy hodláte číst Kostičas, nečekejte nového Harryho Pottera. Raději nečekejte vůbec nic a budete mít z knihy velkou radost, zvlášť fanousci a fantasy, sci-fi. Dvacátý Kostičas má rozhodně co nabídnout.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Owlie Owlie | Web | 14. června 2014 v 9:57 | Reagovat

Kostičas je podle všeho jedna velká pecka :) moc se na něj těším, všichni ho strašně vychvalují :)

2 Bastera Bastera | Web | 16. června 2014 v 17:10 | Reagovat

Souhlasím, já tohle srovnávání taky zrovna nemám v oblibě, ale mě kniha také příjemně překvapila :)

3 Vendy Vendy | Web | 21. června 2014 v 0:07 | Reagovat

Tohle vypadá moc moc dobře! Srovnání s Potterem, to mi připomíná i trilogii Jeho šerá hmota (vyšla ještě pod jiným názvem), kde taky hlavní hrdinku srovnávali s Potterem, i když to byl nesmysl...

4 sayury sayury | Web | 24. června 2014 v 0:43 | Reagovat

[1]: je! Úplně mě to vzalo! Moc se těším na další díl!

[2]: To jsem ráda. To s tím Potterem mě pěkně vytočilo! :D Chápeš, famoušek jak blázen a někdo si dovolí srovnávat HARRYHO  mámu Jo a nakonec ještě zjistím, źpže spolu nemají nic společného! Ach jo, marketing... :D

[3]: jeho šerá hmota byla srovnávaná s Potterem? To je asi jako srovnat jablko a...stůl! To už ten Kostičas se Potterovi víc podobá než Šerá hmota! (Přejmenovaná na jeho temná esence)

5 Ginniflo Ginniflo | 13. listopadu 2014 v 14:48 | Reagovat

Srovnání s Potterem není kvůli obsahu s knihou či jakékoli podobnosti s příběhem či hlavní hrdinkou. To srovnání bylo použito kvůli spisovatelce Kostičasu a boomu, který se od série očekává:-)

6 Ginnidlo Ginnidlo | 13. listopadu 2014 v 14:51 | Reagovat

Vydalo to stejné nakladatelství Bloomsbury. Obě spisovatelky se objevily z ničeho nic:-) Nakladatelství od toho očekává minimálně poloviční přínos, jaký měl Harry. A trhák to ve světě jako Harry plus mínus začíná být, jen tady u nás se to nějak minulo. Prozatím. Vím, o čem mluvím, pracuji v knihkupectví a prodej tedy byl o dost menší než prognoza:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama