Divergentní duben, aneb konečně jsme se dočkali i my

2. května 2014 v 17:46 | Sayury |  La vida

Když jsem si před lety přečetla první díl dystopické trilogie od V. Roth (které je mimochodem neuvěřitelných 25 let!), okamžitě jsem se zamilovala. O to víc mě potěšila zpráva, že bude Divergence přenesena na filmové plátno. Tahle radost však byla zastíněna ve chvíli, kdy jsme se dozvěděli, že se filmu v ČR nedočkáme. Film se zdál být velkým riskem, který se nemusel vyplatit, což se fanoušci snažili všelijak vyvrátit. Premiéra v USA však rozhodla.
Během prvního víkendu vydělal film 56 milionů dolarů, což není příliš, vzhledek k 85 milionovému rozpočtu, nicméně se rozhodně řadí mezi úspěšné filmy, které byly natočené podle knižní předlohy. Pro představu: Nádherné Bytosti (M.Stohl & K-Garcia) si za první víkend vydělaly $20 mil., Hostitel Stephenie Meyer $26,6 mil., Město z Kostí (C.Clare) $31 mil. a Vampírská akademie (R.Mead) pouhých $7,7 milionů. Tato informace o úspěchu stačila k tomu, abychom se i my dočkali filmu.Brzy po oznámení této šťastné noviny se začaly objevovat soutěže na různých facebookových stránkách (Neoluxor, Bontonfilm) a zájemců nebylo málo, takže to byla pořádná dřina dostat se až na plánovaný knižní sraz v Praze. Naštěstí se na mě usmálo štěstí, a tak jsem se mohla těšit na příjemné odpoledne v kavárně Lucerna, kam dorazily i známé tváře z blogerského světa: Yanny, Laurdes, Madeleine, Willinda, Abyss, Kath a další. Po milém přivítání ze strany Neoluxoru a CooBoo nás zabavily Willinda s Abyss divergentním kvízem, který byl opravdu zapeklitý, konkurence byla veliká, ale my se nedaly a snažily se informace vydolovat, odkud to jen šlo :-)) Výherkyně (a jeden výherce) si odnesly jednu knihu (!) od CooBoo a plakát, což vůbec nebylo na škodu :-)). Ačkoliv jsem ani jedno z toho nevyhrála, měla jsem radost z ostatních vítězů, kteřím se podařilo získat knihu za kvíz nebo za výtvarný návrh loga nové frakce. Mé umělecké vlohy se však zasekly někde na úrovni pětiletého dítěte, takže šance na výhru byly nulové :-D. Kolem šesté jsme se začaly zvedat a hrnuly se do sálu, kde brzy nato začal film.


Filmová Divergence byla přesně taková, jakou jsem si ji představovala: Shailene Woodley (Tris) a Theo James (Four) podali opravdu skvělý výkon - Čtyřka byl vskutku nepředvídatelně sexy hajzl, tak jako v knize, není tedy divu, že se do něj polovina sálu během dvou hodin zamilovala, já z něj byla vedle už když jsem viděla trailer a to v něm byl i oblečený. Shailene mi jako Tris sedla, Peter (Milles Teler) se choval přesně jako v knize, čím víc jsem mu chtěla jednu vrazit, tím víc se mi jako herec zamlouval :-)).

Na Caleba v podání Ansela Elgorta jsem byla obzvlášť zvědavá, jelikož se na něj můžeme těšit v novém filmu Hvězdy nám nepřály (John Green), kde si zahraje po boku své filmové sestry Shailene Woods, ve filmu však neměl příliš možností se projevit, a tak si na jeho herecký výkon budeme muset počkat, už teď ale vím, že budu brečet jako želva, i kdyby jen po celý film mlčel. Kromě postav mě mile překvapilo prostředí a zejména pak simulace, které byly vážně propracované a nepůsobily jako parodie.

Ačkoliv bylo spoustu zajímavých pasáží vynecháno, myslím si, že se tvůrci hodně drželi knižní předlohy a tak se jim podařilo "nezavřít si dveře" do dalšího dílu, jako tomu bylo například v Eragonově případě. Sečteno, podtrženo, film z toho vyšel opravdu dobře (na imdb má dokonce hodnocení 7,5): po světě vypukla divergentní hysterie, autorka knih má radost, filmoví tvůrci mají radost a fanoušci taktéž. Co víc si jen přát? :-)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nel-ly nel-ly | Web | 5. května 2014 v 10:58 | Reagovat

já chci VA :( chudinka malá :D jak to, že ji takhle předčily i Nádherný bytosti?

jsem zvědavá, jak chtěj navázet na konec, ale tady to půjde, Eragon... ten si zavřel dveře během prvních pěti minut filmu :D

2 Kariol Kariol | E-mail | Web | 10. května 2014 v 19:20 | Reagovat

Doufám, že se k filmu brzy dostanu, ale možná si napřed přečtu celou sérii, jak  mi doporučovala Bětka. :-)

Jé, vždyť já tvůj blog vlastně znám. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama