Jen jeden den

9. března 2014 v 23:40 | Sayury |  recenze

Gayle Formanová - Jen jeden den

Počet stran: 352
Rok vydání: 04/2014
Nakladatelství: YOLI
Hodnocení: 4/5

Allyson Healeyová je bezproblémová studentka, která měla život vždy předem naplánovaný do posledních detailů. Poslední den své cesty po Evropě pozná Willema, bezstarostného herce, který je jejím pravým opakem. Ten ji nabídne, aby s ním odjela na jeden den do Paříže a Allyson ke svému vlastnímu překvapení souhlasí, což spustí sled událostí, které jí změní život.


'We are born in one day. We die in one day. We can change in one day. And we can fall in love in one day. Anything can happen in just one day.'Autorka knih "If I stay" (v češtině vyšlo jako "Jestli zůstanu") a "Where she went" přichází s novým románem, tentokrát s názvem "Jen jeden den", který u nás vyjde v dubnu letošního roku. Ačkoliv kniha svým příběhem může působit řadově, nenechte se odradit. Mezi řádky příběhu se skrývá mnohem víc, než se naprvní pohled může zdát.

Představte si, že Vás cizí člověk pozve do Paříže na jeden jediný den. Určitě si v duchu pomyslíte, že se dotyčný asi zbláznil, že nikam nepojedete, protože... Proč vlastně? Rodina? Přátelé? Vždyť je to jen jeden den, ne rok. Nebo to snad není vhodné? Ale co je vlastně vhodné a kdo má právo takové věci určovat? Otázky mi v hlavě vyskakovaly jedna za druhou a já nevěděla, jak odpovědět. Odjela bych? Sama jsem netušila. Ale Lulu, jak Allyson překřtil Willem, měla v této odpovědi jasno.

Hlavní hrdinka se vydala na třítýdenní cestu po Evropě jako rozumná, hodná, poslušná a opatrná. Jeden den v neznámém městě však stačil k tomu, aby se změnila navždy. Než však našla své "stříbrné lemování", musela urazit pořádný kus cesty. Cesty k pochopení druhých a zejména k nalezení sebe sama.

S knihou to bylo taky tak. Začátky byly zajímavé a čtivé. Spontanní rozhodnutí odcestovat s krásným neznámým odstartovalo mé nadšení pro dobrodružství, ale stále jsem čekala to "wow", kterého se mi nedostávalo. Až pak jsem si uvědomila, že onen úžas nepřichází nečekaně ze zálohy, nýbrž mě doprovází od samého začátku.

Jen jeden den je jako příběh ze života - ne všechny končí šťastně, ale každý nám něco dá, a to něco nás posune blíž k tomu, abychom se stali lepšími lidmi. Ne lepšími v očích ostatních, ale hlavně v těch našich. A pak, když už jsme to doopravdy my, a ne druhý život, který chtěli žít naši rodiče, pak se můžeme jít vydat hledat náš šťastný konec. Občas totiž jedno musíme ztratit, abychom pak mohli naleznout druhé.

Knihu jsem měla přečtenou během chvilky, příběh však vstřebávám i v tuto chvíli, kdy píšu recenzi. Autorce se podařilo přimět mě přemýšlet nad tím, nakolik jsem vlastně odrazem přání svého okolí a nakolik jsem to doopravdy já. Opravdová Sayury by se totiž sebrala a jela by hned - ať už s krásným princem, nebo bez něj, ta reálná však sedí doma na zadku a studuje. Ale kdo ví, třeba jednou budu mít dost kuráže jako Lulu, a vydám se do světa plného poznání a náhod (ty však podle mě neexistují).

Kniha mě zaujala a hlavně překvapila, nejen tím, jak příběh pokračuje, ale především myšlenkou, kterou nese. Jen jeden den je příběh, který stojí za přečtení, pobavíte se při něm, bude vás napadat hromada otázek a až skončíte, budete mít nutkání si přečíst všechno, co kdy Shakespeare napsal.Tímto bych ráda poděkovala nakladatelství YOLI za recenzní výtisk.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Bastera Bastera | Web | 10. března 2014 v 13:44 | Reagovat

Cituje Shakespeara? Tak to si musím přečíst :) Kniha mě zaujala ještě před vydáním a po Tvé recenzi možná ještě více, snad se k ní někdy dostanu :)

2 Mimi Mimi | Web | 10. března 2014 v 19:03 | Reagovat

tvá recenze me velice zaujala , uz knihu pisu do sveho seznamu :D

3 sayury sayury | Web | 10. března 2014 v 19:09 | Reagovat

[1]: Shakespeare je tam všude! :D Určitě stojí za přečtení!

[2]: Já už si seznam raději nedělám, nevystačil by mi ani papír, ani peníze ... :D

4 Owlie Owlie | Web | 11. března 2014 v 16:56 | Reagovat

Tohle si musím přečíst. Shakespear je můj miláček, takže..:)

5 Mimi Mimi | Web | 15. března 2014 v 12:29 | Reagovat

[3]: nedávno jsem zrušila papír A4 a pořídila si sešit mam tam par stranek pro knihy vydane dříve než letošek a pak jsem každému měsíci vyhradila jednu stranku a pisu kdy co vychazi :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama