Dračí oči malé Eleny rozhodně učarovaly

27. března 2014 v 21:45 | Sayury |  recenze

Dračí Oči - Čarodějka - Kristina Hlaváčková


Počet stran: 392
Rok vydání: 2014
Nakladatelství: FRAGMENT
Hodnocení: 4/5

Nejmladší dítě berberských panovníků, Elena, odmítá být vychovaná k tanci, vyšívání a dobrým mravům, raději leze po stromech a pozoruje své starší bratry, jak se trénují na cvičišti. Když zachrání malé dráče před jistou smrtí, seznámí se s drakem Ašrakem a její život se obrátí naruby. Síla, která se v ní probudí je neovladatelná, a tak se musí vydat k elfům, kteří by ji měli naučit ovládat nově nabyté magické schopnosti. Elenin tajný sen o dobrodružství se tak stává realitou, která se často míjí s jejími představami o tom, jak by takové zábavné dobrodružství mělo vypadat. Občas totiž ostatní zapomínají, že ačkoliv je princeznou s nadpřirozenými schopnostmi, je hlavně především malým děvčátkem, které také cítí strach, nejistotu a beznaděj, zvlášť když se nachází v neznámém prostředí bez rodičů, bratrů a přátel.

Prvotina české autorky Kristiny Hlaváčkové rozhodně překvapila. Když jsem se doslechla, že má vyjít nová kniha o dracích, byla jsem nadšená. Když jsem zjistila, že ji napsala Češka, byla jsem extrémně zvědavá jaká kniha bude, jelikož jsem stále nepřišla na chuť fantasy, pocházejících z našich luhů a hájů. Dračí oči jsou ale vážně něco.


Už po prvních stránkách jsem se přihlouple usmívala, ačkoliv se nejednalo o trapné, romantické scény mezi mladým, tajemným hochem a dívkou, které se začínají zapalovat lýtka. Příběh vypráví o mladičké, osmileté Eleně, která je na svůj věk velice všímavá, bystrá a občas taky drzá, ale kdo v takovém věku není? Elena mě naprosto okouzlila, nebyla žádná chytrolínka, co rozdávala moudra, kudy proběhla (a že se v knize teda sakra naběhala) a ani všemocná čarodějka, které všechno spadlo do klína. Naopak, všechno to bylo krev, pot a dřina, než se naučila ovládat své schopnosti. Tím si rozhodně získala mé sympatie.

Příběh mi ubíhal neskutečně rychle, smála jsem se a vztekala spolu s hlavními hrdiny, co však nejvíce oceňuji je to, že jsem neměla ponětí, co se stane na další stránce, Dračí oči byly pro mě skutečně jedna velká neznáma, z čehož jsem měla obrovskou radost, jelikož většinou v polovině knihy vím, jaký bude konec. Čtení jsem si tak opravdu užila a nemohla jsem se od něj vůbec odtrhnout. O to víc mě zamrzelo, když jsem se dostala na poslední stránku, bylo to jako kdybych se právě vrátila z jednoho velkého dobrodružství - vůbec se mi nechtělo věřit, že je doopravdy konec.

Dračí oči je rozhodně povedená kniha, kterou by si měl přečíst každý fanoušek draků, elfů a vymyšlených světů. Ne nadarmo je však na obálce Young Adults, slovník některých postav je občas obohacen výrazy, které by děti neměly znát, nebo by si o nich přinejmenším nemusely číst. I tak doufám, že kniha osloví čtenáře tak, jako oslovila mě.

Tímto bych ráda poděkovala na kladatelství FRAGMENT za recenzní výtisk.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Eamane Eamane | Web | 28. března 2014 v 0:27 | Reagovat

Kniha se mi více méně líbila, ale nepřekousla jsem podobnosti s Odkazem dračích jezdců ... Jsem zvědavá na pokračování :¨)

2 Tempé Tempé | E-mail | Web | 28. března 2014 v 8:59 | Reagovat

O téhle knížce tak nějak vím, že je, ale víc jsem se o ní nezajímala. Ani nevím proč, možná mě "trochu" odrazuje právě české jméno autorky (se stejných důvodů, jako ty - k české fantasy jsem přičuchla jen okrajově, ale moc mě nezaujala). Ale... asi tomu dám ještě šanci. Vypadá to přece jen zajímavě! :))

3 sayury sayury | Web | 30. března 2014 v 18:56 | Reagovat

[1]: souhlasím, chílemi se to dost podobalo Odkazu dračích jezdců, ale pak se to docela rozcházelo, zamilovala jsem si ty malé Othar a jejich vyjadřování :)))

[2]: Určitě doporučuji, já jsem hrozný skeptik, co se týče českých autorů, ale tady slečna (paní?)autorka si to u mě dost vylepšila :))))

4 Vendy Vendy | Web | 30. března 2014 v 19:58 | Reagovat

I mezi českými autory se najdou hvězdy, ale je třeba se k nim prokousat různým balastem. Ovšem při tom prokousávání se dá narazit na bezvadné objevy, což se stalo zřejmě i tady.

5 Lucia Lucia | Web | 27. dubna 2014 v 15:17 | Reagovat

Ahoj :)

Moc se mi líbí tvůj blog.Mám takový pocit,že se na něj budu hrozně ráda vracet. :) Chtěla bych tě požádat o jednu věc. Založila jsem blog,píšu recenze a snažím s blog směřovat jenom ke knížkám. A ráda bych znala tvůj názor. :) Podíváš se prosím a okomentuješ?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama