Dívka z přístavu

12. února 2014 v 16:38 | Sayury |  recenze

Tania Crosse - Dívka z přístavu


Počet stran: 344
Rok vydání: 2012
Nakladatelství: Ikar
Hodnocení: 5/5


Rebecca Westbrooková je mladá, svérázná dívka, která když si něco umane, jde si bezhlavě za svým cílem. Tím je sňatek s mladým Thomasem Masonem, který však nedostane šanci ucházet se o Rebeccu do doby, než bude schopen zaopatřit sebe, svou rodinu a případně i svou manželku tak, aby žila v blahobytu a ne v bídě, ve které je Thomas nucen vyrůstat. Rebecca si však vezme do hlavy, že na Thomase nechce čekat věčně a že pokud s ním otěhotní, vše se urychlí.

Mezitím do přístavního městečka přijíždí světaznalý námořní kapitán Adam Bradley, který si rychle získá respekt všech obyvatel, a to především díky svému dobrému vychování, laskavosti a smyslu pro spravedlnost. Jediná Rebecca jím hluboce opovrhuje a nelibě nese pozornost, kterou jí kapitán prokazuje. Ve chvíli, kdy Adam pochopí, že u ní nepochodí, odjíždí pryč. Cesty boží jsou však nevyzpytatelné, a tak se mladí hrdinové zanedlouho setkávají, tentokrát za úplně jiných okolností...


Dramatický, romantický příběh se odehrává v době viktoriánské Anglie v přístavním městě Morwellham, který skutečně existuje, o čemž se autorka zmiňuje i v úvodní řeči. V příběhu se pak odráží historie města: od jeho vzestupu až jeho k pomalému úpadku, a to především vlivem industrializace a modernizace.

Do této romantické doby autorka zasadila postavy, jenž si každý čtenář okamžitě zamiluje - alespoň v mém připadě tomu tak bylo. Adama jsem si oblíbila od samého začátku především pro jeho galantnost, dobré mravy a zlaté srdce. Zároveň ale oplýval ostrým jazykem a smyslem pro humor, čímž si nadobro získal mé srdce. Rebeccu, na druhou stranu, bych s chutí profackovala. Čím jsem se však ve čtení dostávala dál, uvědomila jsem si, že dívce velice křivdím, jelikož její myšlení odpovídalo mladé, naivní dívce oné doby. Postupem času si mě získala svou statečností a duševní sílou, obě postavy tak nezůstaly stejné jako na začátku, nýbrž každý z nich ušel kus cesty a v jistém ohledu se změnil, zmoudřel.

Ačkoliv se jedná o dobu, ve které se odehrává příběh Elizabeth Bennettové a pana Darcyho, při čtení máte dojem, že se Dívka z přístavu odehrává v úplně jiném světě. Nemůžu tedy posoudit, zda-li je Dívka z přístavu lepší či horší než Pýcha a předsudek, ale mohu s jistotou říci, že je opravdu skvělá a číst ji byl opravdový zážitek.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Desirée Lydon Desirée Lydon | Web | 12. února 2014 v 16:49 | Reagovat

Vypadá pěkně, tedy, hlavně obálka :))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama