Pohřbívání panny

4. ledna 2014 v 1:09 | Sayury |  recenze

Karel Štorkán - Pohřbívání panny

počet stran: 192
Rok vydání: 2013
Vyalo nakladatelství: Šulc-Švarc
Hodnocení: 4/5


V lesoparku nedaleko od Prahy je nalezeno zohavené tělo mladé dívky. O záhadnou vraždu se okamžitě začne zajímat bulvár, který do případu vnese chaos. Kdo byla ve skutečnosti chytrá a skromná studentka gymnázia Monika Adamová?


Inspektorka Nora Dubinová pracuje na kriminálním oddělení nějaký čas, není tedy moc věcí, které by ji překvapily. Ačkoliv se snaží oddělit práci od rodiny, mladé dcery Martiny a manžela Oty, vražda mladé dívky ji nenechá chladnou a musí o ní přemýšlet i doma. Jako matka a žena si je vědoma, že za vidinou velkých peněz se nenechají zlákat jen mladé dívky ve věku její dcery, ale i starší ženy. Na kloub celému případu, který se točí okolo luxusního hotelu Antalia, se tak snaží přijít spolu se spolupracovníkem Robertem Chadimou. Ne všichni se ale snaží do případu vnést světlo, a tak se dvojice inspektorů pomalu ztrácí v hromadě lží.

Číst Pohřbívání panny byl opravdu zážitek. Jednalo se o mou první krimi, tudíž jsem k tomu přistupovala velice nedůvěřivě. Po několika stranách jsem ale byla vtažena do děje, a zanedlouho poté začaly pochybnosti mizet.

Příběh, ač velice spletitý, ubíhal velice rychle a na každé stránce nabízel nové alternativy, jak k vraždě vlastně došlo. Do samého konce jsem netušila, kdo je viníkem. Na dvou set stránkách autor vylíčil opravdu povedený příběh, který se navíc odehrával v mně dobře známém okolí, což ještě víc umocnilo pocit, že se něco takového doopravdy stalo.

Nořin osobní život byl bohužel kámen úrazu. Bylo očividné, že měl být pozadím celého příběhu, aby nebyla kniha jen o vyšetřování vraždy. Naneštěstí se její osobní život stal velice zbytečným vyprávěním, které čtenáři nic neřeklo a ani nepobavilo, nýbrž jen zdržovalo od hlavního tématu. Konec byl zbytečně zkrácený, byla jsem tak ochuzena o nějakou tu akci, kterých bylo v knize žalostně málo.

Navzdory drobným nedostatkům si myslím, že je to opravdu povedená kniha, která žádného čtenáře neurazí, ačkoliv vzhledem k několika morbidním scénám bych knihu nedoporučovala dávat číst dětem, mohly by z toho mít trauma (tak jako já) a na každém kroku v parku by je přepadávaly hrůzné představy mrtvé dívky ve svatebních šatech. Tak jako mě. Asi už nikdy nepůjdu sama parkem. A pravděpodobně jsem byla ve Stromovce naposled. Ale jinak knihu vřele doporučuji!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Owlie Owlie | Web | 6. ledna 2014 v 17:40 | Reagovat

Knížka vypadá moc zajímavě, moc se mi líbí že je z prostředí České republiky. Už vím po jaké knize sáhnu až budu mít chuť na něco..takovéhleho :D :)

2 Vendy Vendy | Web | 11. ledna 2014 v 14:31 | Reagovat

Co si pamatuji, tak Štorkán psal i romány pro mládež (něco jako dívčí romány, ale už o level výš). Nebo si ho pletu se Stanislavem Rudolfem? Hm... musím se podívat do wiki, co kdo napsal.
Stanislav Rudolf je taky dobrej.
Tak si říkám, že bych se mohla vrhnout na české autory. Oni taky nejsou k zahození, a leckdy příjemně překvapí.

3 sayury sayury | Web | 12. ledna 2014 v 16:33 | Reagovat

[1]: Určitě doporučuju, ačkoliv tyhle věci nečtu, vážně mě to mile překvapilo :-)

[2]: Souhlasím, Štorkán rozhodně překvapil :-))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama