Legenda Marie Lu

24. ledna 2014 v 23:52 | Sayury |  recenze

Marie Lu - Legenda


Počet stran: 280
Rok vydání: 2013
Vydalo: CooBoo
Hodnocení: 4/5

Na území, kde se kdysi rozprostírala západní část Spojených států, se nyní nachází Republika - stát, který je v nikdy nekončící válce se svými sousedy. Patnáctiletá June se narodila v jedné z nejbohatších čtvrtí v Republice, je zázračným dítětem a připravuje se na závratnou kariéru v nejvyšších vojenských kruzích. Stejně starý Day naproti tomu vyrůstal ve slumu a už ve svém mladém věku je nejhledanějším zločincem Republiky.

Tyto dva světy se spolu nestřetnou do doby, než je zabit Junin bratr Metias a hlavním podezřelým se stává Day, kterého hledá Republika, která však sama ani netuší, jak přesně hledaný vypadá a co je vlastně zač. Day je nepodařený objekt, který měl zemřít poté, co neprošel zkouškou. Juny je naopak jedinou osobou v Republice, která dosáhla maximálního počtu bodů. Je předčasně povolána do služby, aby vystopovala největšího zločince a zároveň vraha svého bratra.


Dystopická prvotina americké spisovatelky Marie Lu zažívá obrovský úspěch po celém světě. Nenechala jsem se dlouho přemlouvat a knihu si přečetla. A musím říct, že úspěch je opravdu zasloužený.

Legenda je ten druh knih, které se vám pomalu a jistě vkrádají do života a pomalu si vás obmotávají kolem prstu. Svá tajemství neprozradí hned, a nutí tak čtenáře pokračovat ve čtení. Ten se pak do příběhu propadá hlouběji a hlouběji. Když už kniha konečně něco vyzradí, daná informace ihned spustí proud otázek, na které čtenář nalezne odpovědi pouze na dalších a dalších stranách.

Čím se ale Legenda liší od jiných dystopií?
Jde především o detailní popis míst, hrdinů a především jejich pohledu na svět. June Iparisová je budoucí bojová elita národa s nejvyšším dosaženým skóre a podle toho se taky chová: všímá si chování lidí kolem sebe, hlavně jejich motoriky či znalostí v boji. Day je naopak vyvrhel, který se musí postarat o sebe a svou rodinu. Taktéž oplývá výbornými pozorovacími schopnostmi - z krátkého pohledu okamžitě vyhodnocuje situaci a sestavuje plán.

Naštěstí i tito hrdinové jsou jen lidé z masa a kostí (nebo z písmen a papíru?) a mají i špatné vlastnosti, což je činí ještě oblíbenějšími. Autorka tak stvořila ve zlém světě dobré lidi s dobrými úmysly, ale každému přiřknula jiný začátek, aby měl možnost zvolit si, co je dobré a co snadné a jakou cestou je nejlepší se vydat.

Až na pubertální výlevy (s těmi se ale musí počítat, když je hlavním hrdinům patnáct) musím ocenit překlad (vážně jsem si chvílemi myslela,že z Daye bude Den a z June Červen) a obálku, která přitáhla mou pozornost zejména svou strohostí a jednoduchostí. Navíc, vzhledem k asijským kořenům byli hrdinové krapet exotičtější a ne "blondýna" a "tmavovlasý chlapec s uhrančivýma očima". Ačkoliv se tu posledních několik let objevuje na knižních pultech jedna dystopie za druhou, Legenda je opravdu originální kousek a rozhodně stojí za přečtení.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Vendy Vendy | Web | 17. února 2014 v 22:10 | Reagovat

To vypadá na zajímavou knihu. Mám ráda podobné romány na paralelní dějiny, nebo možnou budoucnost, alternativní světy. A počeštit doslova jména hlavních hrdinů, to by bylo na teplou, studenou a do klece, počešťování mi docela vadí, i když někdy to sedí. Ale Jiřina a Jeník v Janě Eyrové, nebo Lenka Láskorádová, ta mi taky nesedla, Luna Lovegood je přece jen zajímavější a takové více snové jméno. Stejně tak pan Město v Amerických bozích.

2 sayury sayury | Web | 21. února 2014 v 8:13 | Reagovat

Souhlasím, počešťování je hrozné, u Harryho se to dalo, všichni jsme si na to zvykli, i když máš pravdu že Luna a Lenka bylo otřesné :D

3 Honza Honza | E-mail | 17. ledna 2015 v 19:17 | Reagovat

Teď čtu celou sérii podruhé, uchvacuje mne stejně jako poprvé, jen nemohu přijít na lokaci Dayova bydliště v L.A. Obě zmiňované ulice tam jsou, ale vypadá to, že se nikde nekříží... že by záměr autorky? Má někdo podobnou zkušenost s hledáním?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama