Novodobá popelka Marissy Meyerové

7. prosince 2013 v 17:29 | Sayury |  recenze


Cinder - Marissa Meyerová

Série: Měsíční kroniky #1
počet stran: 400
Rok vydání: 2012
nakladatelství: Egmont
Hodnocení: 4/5


Když se řekne Popelka, všichni si představíme krásnou, avšak od popela zašpiněnou dívku, která žije s macechou a nevlastními sestrami. Jednoho večera se dostane na královský bál, kde okouzlí prince, ztratí střevíček, a na konci se stane jeho nevěstou. To však není případ šestnáctileté Cinder, novodobé popelky žijící po 4.světové válce. Cinder je totiž kyborg, mechanička a prakticky otrok své macechy. Prakticky vzato je to Popelčina velice špatná alternativa příběhu o jejím životě. Tak špatná, že si ho ani ona sama nedokáže představit v těch nejdivočejších snech.


Cinder je šestnáctiletá dívka žijící v novém Pekingu, pracující jako mechanička. Bohužel je považována za vyvrhela společnosti a pro macechu je přítěží, navzdory tomu, že jako jediná pracuje a živí rodinu. Být kyborg ale má i své výhody - mozkové rozhraní poskytuje Cinder nevšední schopnost opravovat věci, díky čemuž se stane nejvyhlášenější mechaničkou ve městě. Právě tato pověst přivede k jejímu stánku prince Kaie, který potřebuje před výročním bálem opravit porouchaného androida, který má víc než jen citovou hodnotu.
Všechny plány na opravy jdou stranou ve chvíli, kdy se jedna ze sester nakazí nemocí, která sužuje Zemi. Její matka však přičítá dceřinu nemoc Cinder a jako její zástupce ji prodá na výzkum. Tam se však Cinder dozví věci, které ji obrátí život naruby.

Číst Cinder byl opravdu zážitek. Knihu jsem přečetla jedním dechem, ráno jsem začala a večer skončila. Najednou jsem se ocitla v blízké budoucnosti, kde žili androidi, lidé, kyborgové a utečenci z Měsíce na jedné planetě. Uprostřed Východního Společenství seděla na tržišti Cinder a já se dozvídala o jejím krutém osudu. S kovovou rukou a nohou a umaštěná od oleje měla do Popelky hodně daleko. I tak jsem si ji jako postavu naprosto zamilovala a v mnoha věcech se s ní ztotožnila.

Co mě však trochu mrzelo, byla lehká předvídavost. Už po několika kapitolách mi mozek začal šrotovat rychleji, než bych si přála, a tak jsem (bohužel) správně odhadla konec. To však v tomto případě vůbec nevadí, protože mě rozptyloval bohatý popis měsíčňanů a Cindeřin osud. Příběh velice rychle utekl, nicméně osobně bych upřednostnila pomalejší spád, vezla jsem se na jedné vlně, nestíhala vstřebávat novinky, když v tom se na mě ze stran valily další.

Navzdory těmto drobnostem se mi kniha moc líbila, zejména téma klasické pohádky, přeměněné do dnešní doby. Hlavní hrdinka byla velice sympatická a u ostatních postav věřím, že dojdou ke stejnému závěru. Knihu bych rozhodně doporučila fanouškům YA/YAF, rozhodně se vyplatí koupit si ji :-).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sima Sima | E-mail | Web | 31. srpna 2014 v 22:46 | Reagovat

knihu si planujem prečitať,pekná recenzia :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama