Anděl smrti nezklamal

29. prosince 2013 v 11:26 | Sayury |  recenze

Tlukot křídel smrti - Paul Hoffman


Počet stran: 510
Rok vydání: 2013
Nakladatelství: Euromedia Group, k.s. - Knižní klub
Hodnocení: 4/5

Anotace

Závěrečná část bestsellerové trilogie, navazující na Levou ruku Boží (Knižní klub, 2009) a Čtyři poslední věci (Knižní klub, 2011). Od okamžiku, kdy Cale zjistil, že jeho brutální vojenský výcvik má posloužit jedinému účelu - zničení největšího omylu Božího, tedy samotného lidstva -, pronásleduje ho tentýž muž, který z něj učinil Anděla smrti: papež vykupitel Bosco. Den zúčtování se blíží. Touha po pomstě Cala přivede zpátky ke svatyni vykupitelů - a k poslední konfrontaci s osobou, kterou na celém světě nejvíc nenávidí…


Na Calovi se dlouhé boje brzy podepíšou, a tak je poslán do bezpečného místa, kde se pokouší vyléčit se z bolestných záchvatů a snaží se opět najít sílu. Uprostřed války by neměl Anděl smrti umírat, a už vůbec ne, když hraje rozhodující roli v nastávající bitvě. Nepřátelé se ho však snaží najít a přivézt zpět k Boscovi a Cal, bezmocný a slabý, je tak poprvé odkázán na pomoc druhých.

Jak čas plyne, je Cal nucen opustit svůj bezpečný svět a vrátit se zpátky do války, kde o něj nikdo nestojí do doby, než všechny alternativy selžou. Kde končí lidé, tam nastupuje Boží moc. Všechny naděje se tak obrací ke Calovi, který dovede armádu až před brány svatyně, pekla, kde to všechno začalo.

Číst Tlukot křídel smrti bylo zdlouhavé, ale napínavé. Na jednu stranu musím ocenit skvělý překlad (pan Medek opět nezklamal) a detailní popisy míst a věcí, na druhou stranu si myslím, že jich mohlo být méně, příběh by tak rychleji utekl. Nicméně po celou dobu četby jsem se podivovala autorově stylu psaní, se kterým jsem se pravděpodobně nikdy předtím nesetkala.

Příběh je vyprávěn v -er formě, avšak tu a tam zasáhne sám vypravěč, který se snaží promluvit ke čtenáři a vysvětlit mu, co se děje nebo bude dít, což je skvělé. Autor do podrobných popisů měst, postav a války často a úspěšně zasazuje "náhodu" v podobě padajícího stromu nebo změny počasí, která zvrátí průběh bitvy, nebo ovlivní něčí osud. V tom mě Tlukot křídel smrti rozhodně okouzlil.

Konec byl prakticky nepředvídatelný, ostatně jako celá trilogie. Ačkoliv se geografické a historické názvy shodovaly s naší realitou, nedokázala jsem do poslední chvíle rozpoznat, v jakém světě se celý příběh odehrává (tuto část sám autor vysvětlil na posledních stranách).

Chvílemi se zdálo, že tomu všemu rozumím, autor však pokaždé udělal něco, aby mě přesvědčil o opaku. Kniha vůbec nebyla sestavena tak, aby uspokojila mé představy a očekávání, což je nejspíš důvod, proč mě tak ohromila. Navzdory zdlouhavému začátku a zkrácenému konci považuji celou trilogii za geniální a klaním se před autorovou fantazií.

Tímto bych ráda poděkovala Knižnímu klubu za recenzní výtisk.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama