Vzhůru do nekonečna a ještě dál

16. října 2013 v 19:11 | Sayury

Mlhovina - Amy Kathleen Ryan

Série: Vesmírná Pouť 1
Počet stran: 304
Rok vydání: 2012
Vydalo nakladatelství: Knižní Klub
Hodnocení: 3/5Paneta Země má nejlepší léta za sebou a vesmírem plují dva vícegenerační koráby s cílem osídlit Novou Zem. Ačkoli loď Nový obzor vyrazila na svou misi o rok dříve než Empyreum, obě se setkají ještě na cestě. A nepůjde o střet přátelský - osazenstvo Nového obzoru pod vedením despotické kapitánky Anne napadne posádku Empyrea a unese dívčí část posádky, mezi nimi i šestnáctiletou Wawerly. Příčina se brzy ozřejmí - ženy na Novém obzoru jsou neplodné…

Waverly a Kieran, budoucí manželé, jsou od sebe násilně odtrhnuti a přinuceni bojovat o svůj život s nepřáteli - Kieran s chlapci, Waverly s ženami. Zatímco na Empyriu se bojuje silou, na Nové Zemi ovládá fanatická věřící Anne svou loď intrikami a hromadou lží, které kolem sebe šíří. Každý ji však věří a vidí v ní spasitele. Až na unesená děvčata, která nedokážou odpustit únos a následně smrt jejich blízkých. Waverly spolu s dívkami plánují útěk. Kam ale utéct, když se loď nachází ve vesmíru?


Mlhovina se mi před několika dny dostala do rukou a od té doby bylo těžké přestat číst. Kniha mě zaujala především svým tématem, jelikož jsem přečetla pramálo příběhů, odehrávajících se ve vesmíru, a když se k tomu přidá bitva, je z toho hned veliký úspěch.

Příběh se odehrával v budoucnosti s mnoha odkazy na minulost, což je sice hezké, ale po chvíli mi začalo vadit množství nevyřešených otázek, kterých přibývalo, což občas mělo opačný efekt, než autorka původně zamýšlela. V mnoha případech jsem si ani nebyla jistá svým názorem - v jednu chvíli jsem byla unešená, a pak hned potom zase znuděná, tak jako na horské dráze.

Co mě však nadchnulo, byli mladí hrdinové, kteří museli čelit situacím, ze kterých mi běhal mráz po zádech. Rázem se tam z mladých, nevinných lidí stali zodpovědní lidé, nebo naopak nerozumní pomatenci, kteří způsobovali paniku na lodi. Byli přesně jako lidé v běžném životě - někteří v nouzi zachovají klid a rozdají pokyny, jiní začnou panikařit a brečet. Nikdo však není špatný, všichni jsme jen lidé a je přirozené, že se všichni v krizových situacích nezachováme stejně.

Navzdory chvále lidu Empyrea se i tak našlo pár jedinců, kteří mi byli trnem v oku. Sethovi jsem na začátku fandila, později se mi znechutil a nemůžu uvěřit, že ho nevykopli do vesmíru za své chování a Felicity taktéž nebyla dvakrát nápomocná.

Na to, jak se příběh táhnul, měl docela rychlý spád, což mě mrzelo. Celou dobu ve vzduchu visela existenční otázka a během několika stránek byla vyřešená, což mě docela mrzelo. Navíc jsem měla z konce a epilogu dojem, že si autorka nemohla odpustit neříct nám, kam přesně se bude děj ubírat, čímž klesla má úroveň zvědavosti ze stovky téměř na nulu.

Nicméně kniha je velice čtivá, zejména jako pohodové, bezproblémové čtení, kde není třeba příliš namáhat hlavu. Ačkoliv se mi opravdu líbil nápad a zápletka, trochu si to u mě pokazila obsahem, který mě neuspokojil. No, uvidíme, co přinese další díl, třeba to bude lepší :-).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama