Dokonalý pár

27. října 2013 v 16:05 | Sayury |  recenze

Ally Condie - Dokonalý pár

Série: Matched
Díl: 1.
Počet stran: 328
Rok vydání: 2012
Nakladatelství: Euromedia Group - Knižní Klub
Hodnocení: 4/5

Cassia Marie Reyesová, hlavní hrdinka příběhu, je sedmnáctiletá dívka, čekající na přidělení partnera. Celý život je přesvědčená o tom, že rozhodnutí Společnosti jsou správná. Ta diktuje lidem, jak mají žít, kolik toho můžou sníst, co budou dělat za práci a s kým budou po zbytek života žít, dokud v osmdesáti nezemřou. Taková jsou pravidla.


Cassie si zvolí žít v páru, a tak jí Správci vyberou ideálního partnera. Partneří často bývají z jiných koutů země a jsou vybráni na základě podobných zájmů, chování, fyzického stavu, zkrátka seznamka, kde není možnost volby. Partnera dostanete buď ano nebo ano. K velkému překvapení všech je jejím protějškem Xander, nejlepší kamarád z dětství. Cassie je překvapená, avšak šťastná - jen do doby, než si doma promítne Xanderovu kartu a na chvíli se jí tam objeví tvář někoho jiného - tvář Kye Markhama, chlapce, jenž byl označen jako problémový. Cassie nezbývá než si vybrat. Pokud si zvolí dokonalý život, nikdy ho takový mít nebude. Pokud si zvolí lásku, možná o ten svůj brzy přijde.

Dokonalý pár je dystopie, která mě osobně zaujala a určitě má čtenářům co nabídnout. Život ve společnosti se zdá být velice jednoduše naplánovaný, avšak je velice těžce aplikovatelný pro ty, kteří se nedají zmanipulovat. Ti jsou však odstraněni. Lidé tak žijí ve velké bublině a nikoho moc nezajímá, co se děje za jejími hranicemi. Pravděpodobně se mají lidé všude stejně. Omyl. Ve světě totiž zuří válka.

Při čtení jsem měla pocit, jako kdybych četla Orwellovu knihu 1984, avšak v novodobé, zábavnější verzi pro mladé, kde všichni žijí jako ptáčci ve zlaté kleci, nejsou tu od toho, aby mysleli, ale aby dělali. V knize se Cassie udivuje nad tím, že Ky umí psát rukou, jelikož lidem není dovoleno tvořit. Každý umí jen jednu část celku, protože Správci ví, že tak jsou lidé na sobě závislí a sami by nepřežili. Každá vzpoura je potlačena, každá anomálie zahlazena.

Stránky mi pod rukama rychle ubývaly, a já se nakonec objevila na konci, který mě velice překvapil. Kniha se mi moc líbila, rozhodně fandím dvojici Cassie - Ky a jsem zvědavá na další díl i na film, který se dočká filmového zpracování. Mohla by to být velice zajímavá podívaná :-).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dragita Dragita | Web | 31. října 2013 v 19:20 | Reagovat

pěkná recenze:) První díl byl takový oddechový - te´d mě čeká druhý a prý je víc akční. Vůbec jsem netušila, že bude film - to se těším.

2 sayury sayury | Web | 31. října 2013 v 19:53 | Reagovat

[1]: Já nevím, jestli film bude :D Někde jsem snad četla, že si to do parády bere Disney, ale kdo ví :)

3 Vendy Vendy | Web | 7. listopadu 2013 v 12:08 | Reagovat

Další zajímavá recenze na další zajímavou knihu, pokud to evokuje odkaz na 1984, určitě je to kvalitní čtivo (i když třeba v hezčím hávu, podstata zůstává stejná, ovládnutí člověka a znemožnění, aby se probojoval a něco změnil).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama