Říjen 2013

Serafina: Příběh Draků

31. října 2013 v 18:49 | Sayury |  recenze

Serafína: Příběh Draků - Rachel Hartmann

Série: Serafína #1
Počet stran: 351
Rok vydání: 2013
Nakladatelství: FRAGMENT
Hodnocení: 5/5

V království Gored žijí lidé s draky v míru už čtyřicet let, vzájemná nedůvěra však přetrvává. Draci jsou schopni brát na sebe lidskou podobu, ale přestože mají neobyčejně pronikavý rozum, lidské emoce jim zůstávají záhadou. Dívka Serafína, nadaná hudebnice, nechová důvěru ani k jedné z obou stran. Když je zavražděn příslušník královské rodiny a podezření padá na draky, v ohrožení se ocitá i její vlastní tajemství, které by ji mohlo stát život…

"Jaké to je, mít takový talent?"
"Jaké to je být bastardem?"

Dokonalý pár

27. října 2013 v 16:05 | Sayury |  recenze

Ally Condie - Dokonalý pár

Série: Matched
Díl: 1.
Počet stran: 328
Rok vydání: 2012
Nakladatelství: Euromedia Group - Knižní Klub
Hodnocení: 4/5

Cassia Marie Reyesová, hlavní hrdinka příběhu, je sedmnáctiletá dívka, čekající na přidělení partnera. Celý život je přesvědčená o tom, že rozhodnutí Společnosti jsou správná. Ta diktuje lidem, jak mají žít, kolik toho můžou sníst, co budou dělat za práci a s kým budou po zbytek života žít, dokud v osmdesáti nezemřou. Taková jsou pravidla.

Emily Bronteová - Na Větrné Hůrce

20. října 2013 v 20:50 | Sayury |  Maturita

Emily Jane Brontëová (1818 - 1848)

Emily Brontëová, britská spisovatelka, známá svým jediným románem, který napsala, se narodila 30. Července 1818 v Thorntonu, Yorkshire ve Velké Británii do silně křesťansky věřící rodiny, se kterou se o několik let později stěhuje na faru v Haworthu. Spolu se svými sourozenci jí byly odepřeny veškeré projevy náklonnosti jak z otcovy strany, tak i z tetiny, která se jich ujala po smrti jejich matky. Silně věřící teta se je snažila vychovat k představám řádných křesťanek a vzorných žen. Láskyplné prostředí děti nepoznaly. Není tedy nijak udivující, že se děti uzavřely ve svém vlastním světě - světě fantasie. Spolu vymýšlely fiktivní místa, která se později objevují i v jejich dílech. Když se otec rozhodl poslat dívky do internátní školy, netušil, jak moc je to poznamená a že se z něj vrátí pouze Emily a Charlotte. Po návratu střídavě pobývala doma a na levných internátech. Roku 1846 vydaly sestry Brontëovy společné dílo pod pseudonymy, aby se vyhnuly předsudkům, panujících v 19. století. Dílo se však minulo s úspěchem a tak sestry zkusily jiný žánr. Takto vznikla románová díla, dnes již známá po celém světě. Dva roky poté, co Emily zemřela, se Charlotte rozhodla vydat její jedinou knihu Na Větrné Hůrce znovu, avšak jako samostatné dílo pod jejím skutečným jménem. Román byl i přesto doceněn až teprve v nedávné době, který byl hodnocen jako jedno z nejcennějších děl anglické tvorby.

Vzhůru do nekonečna a ještě dál

16. října 2013 v 19:11 | Sayury

Mlhovina - Amy Kathleen Ryan

Série: Vesmírná Pouť 1
Počet stran: 304
Rok vydání: 2012
Vydalo nakladatelství: Knižní Klub
Hodnocení: 3/5Paneta Země má nejlepší léta za sebou a vesmírem plují dva vícegenerační koráby s cílem osídlit Novou Zem. Ačkoli loď Nový obzor vyrazila na svou misi o rok dříve než Empyreum, obě se setkají ještě na cestě. A nepůjde o střet přátelský - osazenstvo Nového obzoru pod vedením despotické kapitánky Anne napadne posádku Empyrea a unese dívčí část posádky, mezi nimi i šestnáctiletou Wawerly. Příčina se brzy ozřejmí - ženy na Novém obzoru jsou neplodné…

Waverly a Kieran, budoucí manželé, jsou od sebe násilně odtrhnuti a přinuceni bojovat o svůj život s nepřáteli - Kieran s chlapci, Waverly s ženami. Zatímco na Empyriu se bojuje silou, na Nové Zemi ovládá fanatická věřící Anne svou loď intrikami a hromadou lží, které kolem sebe šíří. Každý ji však věří a vidí v ní spasitele. Až na unesená děvčata, která nedokážou odpustit únos a následně smrt jejich blízkých. Waverly spolu s dívkami plánují útěk. Kam ale utéct, když se loď nachází ve vesmíru?

Velký Bratr tě vidí

14. října 2013 v 10:32 | Sayury |  recenze

George Orwell - 1984

Počet stran: 328
Rok vydání: 2000
Nakladatelství: Levné Knihy KMa
Hodnocení: 5/5

Anotace:

Winston Smith je úředníkem Vnější Strany na Ministerstvu pravdy. Píše se rok 1984 a svět zachvátil totalitní režim. V Oceánii, jejíž hlavním městem je Londýn, se lidé dělí na tři vrstvy: na elitu, která vede stát, tj. Vnitřní Strana, na úředníky, kteří pracují pro stát, Vnější Strana a na proléty, což je obyčejný lid, který je třeba krmit, bavit a držet při životě. Veškerý pohyb v zemi sleduje Velký bratr, pokud se někdo vychýlí z davu, jen pomyslí na něco jiného, nebo se zatváří jinak, než je ustanoveno, je ihned vymazán z povrchu zemského. Winston však nevěří, že tomu bylo vždy, a tak pátrá v minulosti a snaží se naleznout řešení v přítomnosti. Musí si však dát velký pozor, Ideopolicie je na každém kroku a jemu hrozí, že za pouhou myšlenku dostane kulkou do hlavy.

Povinná četba k maturitě

12. října 2013 v 23:11 | Sayury |  Maturita

Maturita. Vždycky jsem o ní přemýšlela jako o něčem tak vzdáleném, že to snad ani nemůže přijít. Opak je ale pravdou, rok se sešel s rokem a já najednou zjišťuji, že bych za půl roku měla projít zkouškou dospělosti. Už teď se mi dělá nevolno. Po dlouhé zvažování jsem se rozhodla založit novou rubriku, která je zaměřená na povinnou četbu. Knihy, které se tu objeví, tak nebudou "recenzní", nýbrž "rozpitvané". Alespoň tak, jak nás to nutí dělat ve škole. Pravděpodobně se to někomu bude hodit, zejména lenochům. Ráda bych ale všechny poprosila, aby materiál nebyl kopírován na jiné webové stránky či odevzdáván ve školách jako vlastní práce. Pokud by se chtěl do projektu přihlásit někdo další, budu samozřejmě ráda :-).

Den her

12. října 2013 v 22:44 | Sayury |  La vida

Po dlouhé, téměř nekonečné době, se mi v diáři objevilo taky něco jiného, něž domácí úkoly, eseje a práce. Ve dnech 5. - 13. října probíhá 13. ročník festivalu deskových her, nebo také zkráceně Deskohraní 2013. Dost pravděpodobně se zhrozíte a představíte si divné lidi s tlustými skly na očích (nic proti, sama je mám taky), co sedí a hrají hry pro děti. No...vlastně i takové byste tam našli :-) Nicméně se mezi nimi objevují i jiní smrtelníci, vlastně stovka smrtelníků. Navzdory velkým prostorům (2 patra, v každém patře několik velkých místností), ve kterých se festival koná, jsou všechna místa plně obsazená. Platíme vstupné 50 Kč a dostáváme se do velké místnosti s nekonečným množstvím krabic. Můžeme začít hrát.

První hru, kterou jsme si vybrali, byla Studená válka pro dva hráče, která mimochodem obsadila první místo v celosvětovém žebříčku her. Na jedné straně stojí SSSR a na straně druhé USA. Hra simuluje 45 let neustálých bojů a intrik mezi mocnostmi. Ačkoliv jsme hru nedohráli, musím říct, že je skvěle vymyšlená, a nebýt složitých pravidel a zdlouhavosti, hra by byla skvělá do škol.

Další hry už byly ve srovnání se Studenou válkou jednodušší. Zahráli jsme si Zeměplochu (založená na knihách Terryho Pratchetta), Dračí srdce, Ubongo a další jiné hry. Na festivalu jsme strávili prakticky celý den a nezahráli jsme si ani třetinu všech her, které byly vystavené na poličkách.

Později odpoledne jsme se přesunuli Z Tyršova domu do kina Světozor, kde se konal Festival bollywoodského filmu. Jak však napovídá název článku, na žádný film jsme nešli. Před vchodem do sálu se linula vůně nabízených indických pokrmů a uprostřed se rozkládal náš cíl - Carrom.

Co září přineslo

3. října 2013 v 17:14 | Sayury |  La vida
Měsíc září uběhl jako voda a najednou se v kalendáři objevil říjen. Jak je to jen možné? Pravděpodobně to nám studentům utíká rychleji, než si dokážeme připustit. Září se dá nazvat chaosem, zvlášť v matuitním ročníku, kdy je všechno najednou reálnější - výhružky profesorů, povinná četba, ples a hlavně ta MATURITA.
Ale teď pěkně popořadě.

Jalikož se mi blíží maturitní ples, začínám zjišťovat, že to není zas až taková sranda, jak se pokaždé zdálo. Prý nestačí přijít, usmívat se a večer divoce flámovat až do rána. Šerpy, barva, text, přípitek, proslov, druh květin, hudba...Asi se pozvracím. Ještě štěstí, že už mám vybrané šaty.

Než však nadejde den princů a princezen, musíme všichni ujít pořádný kus cesty, což bohužel obnáší spoustu práce. Na stole mi leží Steinbeck, Orwell, Sofoklés a další autoři knih, které byly zařazeny do povinné četby. Kéž bych si ale mohla s knihou lehnout do postele, když mi hned vedle nich leží nevypracované maturitní otázky a hromada "jen tak" úkolů, které jsme ve škole jen tak z rozmaru dostali. Umřít by bylo málo.

Jsem ale prokrastinátor a lenoch líná, tudíž se mi svět sype na hlavu, ale naštěstí jen jedenkrát týdně, a to v neděli, kdy zasednu ke stolu a odmítám od něj vstát, dokud vše nebude hotové. Během té hromady práce, co mám na hlavě (na stole, na zemi, ve skříni...), jsem si stihla na chvíli odskočit k příteli na chatu, kde se narodila 4 malá koťátka, která jsou k sežrání (samozřejmě to není míněno doslovně, jen aby bylo jasno)! Teď už sice mají měsíc, ale stále jsou roztomile hloupoučká, pokud by o ně někdo měl zájem, dejte vědět, je jich příliš, a tak majitelé pro ně hledají nový domov.

Jinak mám rozečteného Orwella (1984) a Scorpio Races (v Čechách jako Ve znamení štíra). Pokládejte to za kulturní vložku, která Vás měla informovat o kočkách a především o tom, že žiju, ale že nestíhám :D.

Usmívejte se, dokud to zatracené Slunce svítí (i když zrovna dvakrát nehřeje), protože až přijde zima, tak v té tmě nebude vidět vůbec nic.

S.