Fire - Cristin Cashore

30. srpna 2013 v 13:11 | Sayury |  recenze

Fire - Kristin Cashore

Série: #2 Graceling Realm
Vydáno: 5.10.2009
Nakladatelství: Dial Books
Hodnocení: 4/5

Anotace:

Nádherné bytosti, kterým se říká monstra, žijí v Dells. Monstra vypadají jako normální zvířata: lvi, koně nebo ryby. Čím jsou však rozdílní, je hříva či peří, které mají - jsou pestře barevná od fuchsiové, tyrkysové, bronzové po svítivě zelenou. Další vlastností, kterou se liší, je schopnost ovládat lidskou mysl. Sedmnáctiletá Fire je posledním žijícím lidským monstrem v Dells. Fire je krásná, rozumná, avšak téměř všemi lidmi odsuzovaná. Příběh se odehráva zhruba 30 let před Výjimečnou a v knize se střetává postava malého kluka s odlišně zabarvenými duhovkami, o kterém se neví, odkud pochází, ale má nebezpečnou schopnost, která bude čtenářům Výjimečné velice povědomá.


Po dlouhých 3 letech jsem po Výjimečné otevřela Fire, nebo také česky Ohnivou. Příběh mě ihned nadchnul, a tak jsem další dva dny jen seděla doma a četla. Fire je příběh dívky, která je okolím nenáviděna pro svůj původ, a tak raději žije v ústraní navzdory svému postavení. Po podivných úmrtích je však nucena poprvé opustit domov a odcestovat do královského města. Cestou se snaží svými skutky přimět lidi změnit názor na její osobu. To, že je derou špatného muže neznamená, že ona sama je taky špatná. Každý z nás však má svá tajemství.

Knihy od Kristin Cashore mě opravdu těší. Je to klasická fantasy, bez jakékoliv příměsi moderních zařízení a ve starém, dobrém imaginárním světě. Navíc, postava Fire je mi svým způsobem blízká - a možná každému z nás. Tak jako ona se všichni snažíme dokázat, že jsme jiní, než si všichni ostatní myslí. Co však na knize oceňuji nejvíce, je to, jak se jednotlivé postavy v průběhu celého příběhu mění a vyvíjí. Každá postava má svůj vlastní příběh, své vlastní starosti a povinnosti a žádná není bezchybná. Tak jako my smrtelníci. A všichni musíme za své chyby platit.

Zpočátku jsem měla starost, že se mi bude kniha špatně číst vzhledem k tomu, že je psána v cizím jazyce, překvapilo mě tedy, jak rychle mi ubíhaly stránky pod rukama. Příběh není psán žádnou složitou angličtinou. Čeho jsem si však u autorky všimla, je styl jejího psaní. Nejen ve Fire, ale i u Výjimečné se téměř v každé větě objevuje "for" jako spojka, což je jev, se kterým jsem se doposud nesetkala.

Kniha je opravdu zábavná, nechybí akční a dramatické scény, celý příběh krásně dokreslují příběhy ostatních postav a závěrečné rozuzlení je třešničkou na dortu. Pokud kniha vyjde v češtině, určitě je na co se těšit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama