Dobré rady do zahrady, aneb pár rad na cestu do NYC

19. srpna 2012 v 23:37 | Sayury |  USA

Přináším sem pár rad, které se budou hodit každmu, kdo učinil tak, jako já a nekoupil si průvodce. Jsou sice dobré, ale neskutečně drahé. A v dnešní době je internet požehnání, jelikož tam nejdete vše. I tak jsem byla líná odklikávat stránku po stránce a zjišťovat si věci, a tak jsem se poptala a vyrazila, konkrétně do New Yorku. Upřímně doufám, že vám rady k něčemu budou.


1. První, a asi nejpodstatnější věc, kterou je třeba udělat před odjezdem, je zařídit si vízum do Států. Jedna možnost je udělat si vízum klasickou cestou (výhodou je další pěkná nálepka do pasu), nebo je tu možnost vyplnit ESTA - Electronical System for Travel Authorization, které vám potvrdí (nebo zamítnou) do 72 hodin, to si pak vytisknete a hurá koupit letenky. Nejdůležitější podmínkou je však mít E-PASS/BIO-PASS
2. Letenky do USA není moc těžké sehnat, strýček Google najde stránku známou i neznámou, tudíž s dostupností by problém nebyl. Cenově je to pak ale trochu složitější.
Rozhodně dejte na starou známou radu ohledně zařizování věcí - rozhodně si ji kupte co nejdřív, rozhodně vás to vyjde levně. S rodinou jsme to však zařizovali týden před odletem a našli letenky za velice slušnou cenu (pod 20 000 CZK mám pocit), sledujte však i společnosti, se kterými poletíte. My letěli s British Airways, u kterých vyšla letenka o něco málo dráž, ale lepší než neznámá nízkonákladovka, se kterou máte větší podobnost pádu a hodnocení cestujících taky není moc kladné. Let trvá z Londýna do New Yorku okolo 7 hodin a na palubě můžete sledovat nejnovější filmy, seriály (možno najít seznam na stránkách po zadání čísla letu a destinace) a zabavit se tak, že si budete přát, aby let trval déle. Co víc si přát.
Pro ty, kteří jsou schopní se dorozumět anglicky, či španělsky, je rozhodně výhodnější koupit si letenku u společnosti, než v cestovní kanceláři. Zájezdy s průvodcema jsou naprd, dražší a pro ty, kteří neumí daným jazykem.
3. Než přistanete, dostanete bezva formulář na vyplnění, který odevzdáte na letišti. Pokud máte nad 10 000 USD, rozhodně se dočkáte několika otázek, dobré je tak rozdělit peníze mezi ostatní (pokud jedete s dobrými přáteli, v rámci rodiny je to zbytečné) a nic tak zmiňovat nemusíte a vyhnete se zbytečným otázkám.
4. YELLOW CAB ONLY !!! Žádné pochybné taxíky, proslulé žluté taxi jsou poctivé a neokradou vás ani o cent. V ostatních případech bych si tak jistá nebyla.
5. Daně. Menší šok, který mě potkal ihned po příletu. Pokud budete mít v kapse 2 dolary a cena pití budou přesně 2 dolary, můžete si je nechat, protože ceny jsou uvedené bez daní (tomu se říká lhaní ve velkém, jasně že je všechno levné, když je to bez daní!!!).
6. Ubytování. Dle finančních možností není od věci si najít, kde přespat. Osobně bych doporučila booking.com, kde je spoustu hotelů a dobrý filtr. Wi-Fi je v New Yorku na každém kroku (dokonce i v PARCÍCH !!), v hotelu byste za to však mohli zaplatit nechutné množství peněz, takže pokud bez internetového připojení nedokážete žít, pak vezměte v úvahu i tuto věc.
Další stránka je airbnb, která je velice dobrá, pokud cestujete s kamarády a chcete si rozdělit peníze za bydlení. Je totiž možné si pronajmout byt, což je mnohdy i levnější. Nejlepšími místy je okolí Times Square (samozřejmě však platí čím blíž, tím dráž), Lower East Side, Upper East Side, Little Italy... Osobně nedoporučuju Chinatown, vzhledem k obrovskému smradu, který tam panuje a nepořádku. A večer bych tamtudy taky moc nedoporučovala chodit, když už, tak taxíkem. O Bronxu a Queensu snad není třeba se zmiňovat.
7. Doprava. Další bod, který není na škodu zmínit. New Yorská podzemní doprava je opravdu spletitá a dostanete se prakticky kamkoliv. Téměř všude je obrovský plánek metra, takže pokud budete v New Yorku dlouho, rozhodně se vyplatí jezdit metrem - je to rychlejší a možná, že i jednodušší. Jelikož jsme bydleli hned v centru, stačily nám autobusy. Tak nějak jsem pochopila, že tam mají o trochu jednodušší označování, než u nás v Čechách. Jste-li na 5th Avenue, určitě vás tam doveze "M5", jste-li na 42nd street, učitě vám pojede bus M42. Mám za to, že takto nějak podobně to funguje, ale ruku do ohně bych za to nedala.
Na cestování je potřeba tzv. Metro Card, kterou seženete v jakémkoliv automatu dole v metru. Pokud hodláte jezdit často, vyplatí se koupit si týdenní Metro Card, který stojí okolo 20 USD, namísto jednorázového za 2,25 USD. V autobusech i ve vlacích jsou klimatizace (což se nedá říct o podzemí, tam je vedro k zbláznění), tudíž jediné, co vás může trápit v letních dnech, je zima.
Tolik k radám k cestě do New Yorku. Brzy by tu měl být článek ohledně památek, cen a dalších zbytečností... .)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Shine Shine | Web | 21. srpna 2012 v 13:33 | Reagovat

DÍKY!
Tohle se mi bude hodit,chystam se tam.

2 sayury sayury | Web | 22. srpna 2012 v 19:49 | Reagovat

[1]: Nemáš za co :) V nejbližší době (snad do týdne) by tu mohly být další články ohledně památek a tak.. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama