Chatrč bohů Paula Younga

29. června 2012 v 0:35 | Sayury |  recenze

Chatrč - W. Paul YoungNázev v originále: The Shack
Počet stran: 252
Rok vydání: 2009
Vydalo nakladatelství: Euromedia Group, k.s - Knižní klub
Hodnocení: 4/5


Anotace:

Nejmladší dcera Mackenzieho Allena Phillipse, Missy, byla na rodinném výletu unesena a veškeré důkazy nasvěčují tomu, že byla následně zavražděna. O několik let později dostane do schránky podívný vzkaz, ve kterém ho jakýsi "Taťka" zve do chatrče - do oné chatrče, kde před lety objevili jedinou věc po malé Missy. Ačkoliv je Mack zprvu pobouřen, nedá mu to a rozhodne se jedné zimy do chatrče vypravit. To, co tam nalezne, mu zcela obrátí život naruby.

Chatrč je jedna z nejrozporuplnějších knih, které jsem kdy v životě četla. Již od začátku jsem k ní přistupovala s jistou dávkou pochybnosti, koneckonců, já a Bůh si toho zas nemáme moc co říct, tudíž "nadšení" bylo na místě.


Příběh mě však již na začátku upoutal a následně téměř rozbrečel.
Missyin krutý osud rozhodně nenechá nikoho chladným, zvlášť co se týče rodičovské kategorie. Děti jsou tím nejdražším, co můžeme v životě mít, tudíž jejich smrt se nikdy neobejde bez obrovského žalu, který většinou přetrvává až do konce života. O tom byl prakticky celý příběh - o Velkém smutku a vyrovnání se s ním, o zlosti, bolesti, utrpení a odpuštění.

Boha zde nepředstavuje jedna osoba, ale hned tři: Taťka, Ježíš a Saraju, duch svatý.

Ve chvíli, kdy se Mac (a zároveň čtenáři) seznamuje s těmito postavami, pojmy začínají nabírat na složitosti. Nic není takové, jak se zdá. My jsme Bůh a Bůh je my, Ježíš je v nás a nikdy nás neopustí, Duch svatý vždy bude s námi, i když ho nikdy neuvidíme, Bůh chce pro nás to nejlepší a vše, co dělá, je a vždy bude z čiré lásky k nám - k lidem. To je jen zlomek myšlenek obsažených v Chatrči. Ačkoliv je velice těžké některé pochopit, a ještě těžší je přijmout, rozhodně se vyplatí zamyslet se nad nimi.

V případě Chatrče otázka typu "Kde je Bůh, když je nejvíc potřeba?" není tedy úplně k zahození. Kniha však není jen o hledání Boha a pravd všech pravd, ale především o hledání sebe sama. Není jednoduché knihu pochopit, mě samotné chybí vysvětlení k mnoha pasážím, a přesto jsem si z ní něco vzala. Každý si v ní musí najít to své, jinak se nejspíš dočista zblázní, nebo odsoudí Chatrč k záhubě.

Za mě je to však kousek, který by rozhodně neměl chybět v žádné knihovně. Ne nadarmo se stal bestsellerem, je to opravdu slušná kniha hodna přečtení. Ačkoliv jsem byla zpočátku velice skeptická, na konci jsem se už jen usmívala.Rozhodně tedy nelituji času stráveného nad Chatrčí. Dalo mi to spoustu témat k přemýšlení a svým způsobem mi to rozšířilo obzory. Křesťanství nemusí být jen o stereotypech, které známe, které se mi ne tak úplně zamlouvají...

Kdo je tedy vlastně Bůh? Odkud se vzal, a kde je nyní? A jaký vlastně je?
Každý z nás si snad alespoň jednou tyto otázky položil.
Možná, že na tom ale ani nezáleží. Možná, že jediné, na čem záleží, je odpouštět, milovat a najít sám sebe. Možná, že tak každý budeme mít v sobě kus Boha, onu lásku, kterou oplývá. Jen tomu tak nebudeme říkat. Budeme to my a zároveň Bůh. Nebo Ježíš. Jak jsem řekla, na tom však vůbec nezáleží.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Yanny.)) Yanny.)) | Web | 29. června 2012 v 15:16 | Reagovat

:)))))
Rozjedeme zase nějakou debatu o volání do vesmíru? :D
Co víc říct, stejně jsme to probraly až do morku kostí totálně. :D

2 Vendy Vendy | Web | 3. července 2012 v 12:06 | Reagovat

Tohle není jen recenze, ale i pocit, je vidět, že kniha ti dala víc než pouhé přečtení.
I když nevím, jestli bych tuto knihu zvládla, rozhodně bych se do ní ráda podívala. A zkusila ji i přečíst...

3 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 5. listopadu 2014 v 20:35 | Reagovat

Četla jsem ji o minulých Vánocích, měla jsem ji přečtenou za jeden večer a jedno odpoledne, moc se mi líbila. Taky jsem ji jednou koupila kamarádce k narozeninám ;) Je to úžasná kniha i když já jsem s touto tématikou velice opatrná. Od W.Younga bych si do budoucna chtěla přečíst další knihy :3

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama