Odkaz dračích jezdců počtvrté

7. května 2012 v 20:46 | Sayury |  recenze

Inheritance - Christopher Paolini*

Originální název: Inheritance (Inheritance #4)**
Počet stran : 672 (CZ) / 860 (EN)
Rok vydání : 2012 (CZ) / 2011 (EN)
Nakladatelství : FRAGMENT
Hodnocení: 4/5


Anotace:

Je to teprve nedávno, kdy Eragon - Stínovrah a Dračí Jezdec - byl chudý farmářský chlapec a jeho dračice, Saphira, pouhým vejcem v lese. Nynyí však osud celé země leží v jejich rukách. Dlouhé měsíce tvrdého tréninku přinesly mnohá vítězství a naději, avšak i obrovská zklamání. Stále však před nimi stojí hrozba, které budou muset jednou čelit: Galbatorixovi. Mají však jen jeden pokus. Budou dostatečně silní a připravení? Eragon se Saphirou došli dál, než kdokoliv jiný před nimi. Budou ale schopni svůj úkol dokončit?


Když jsem zjistila, že plánovaná autogramiáda měla být již za týden, strhl se souboj s časem. Na Inheritance jsem čekala bezmála 4 roky, avšak když jsem výtisk držela v ruce, zmocnila se mě nejistota. Chci tu knihu vlastně otevřít? Bude to dobré? A především, o čem byl vlastně poslední díl? Nakonec nadešel den otevření první stránky.

Nečekala jsem, že se s takovou rychlostí ocitnu zpět v mé milované Alagaësii, ve světě lidí, elfů, trpaslíků a draků. Stala jsem se svědkem příběhu, o kterém budou bardové zpívat ještě několik století.

Nebyla kapitola, při které bych se nudila. Nejoblíbenějšími pasážemi se mi staly souboje, které autor velice bravurně popsal do nejmenších detailů. Dokázala jsem si živě představit odehrávající se bitvu - jako bych tam přímo byla.
Pro mě osobně se překvapivě největším válečníkem této knihy nestal ani Eragon, ani Arya, nýbrž Roran. Roran, člověk z masa a kostí, Roran čestný, pracovitý a milující, Roran Kladivo.

Ponurou dobu plnou válek a krve vždy rozjasňovala Angela. V prvním díle příběhu o Dračím Jezdci jsem si nikdy nepomyslela, že někdy ještě o Angele uslyším. Angela je nejneuvěřitelnější a zároveň nejlepší postavou celého příběhu. Vždy se někde objeví, a pak zas zmizí, všechno ví o všech, avšak téměř nikdo nic o ní. O to víc mě potěšila skutečnost, že by další kniha měla být věnovaná právě Angele.

Obavy, jestli se z knihy nestane propadák, tak byly úplně zbytečné. Nejednou jsem měla při čtení na krajíčku. Když jsem ve frontě na jeho autogram dočetla poslední stránku, málem jsem se rozbrečela. Christopher mi zlomil srdce. A nejen mně. Tolik ke spoilerům.

Po deseti letech se další část mého dětství uzavírá. Byla to jako nevyřešená hádanka, která čekala na své rozluštění. Ačkoliv mi už není 10, stále ten úžasný svět miluji. Je jedno, kolik mi bude, protože ho vždycky milovat budu. Je to svět, který se zrodil v hlavě jednoho jediného člověka, ale získal mnohem, mnohem více podob, díky milionům a milionům lidí po celém světě. Nezbývá mi tedy nic jiného, než uchovat v srdci a v paměti tuto knihu, a doufat, že z Paoliniho pera vzdejde další dílo, jako bylo toto.
* Knihu je možné sehnat na stránkách arara.cz.
**Je velice zajímavé, že Inheritance, v překladu dědictví, se do češtiny v sérii přeložil jako Odkaz dračích jezdců, avšak název zůstal zachován, ačkoliv se jedná o stejné slovo :-)) 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama