Malé ženy velké Luisy Alcottové

28. dubna 2012 v 22:07 | Sayury |  recenze

Malé ženy - Louisa May Alcottová*

Název v originále : Little women
Počet stran: 494
Rok vydání v Čecách : 2009
Nakladatelství: Euromedia Group, k.s. - Knižní klub
Hodnocení : 4/5

Anotace:

Romantická Meg, nezkrotná Jo, nenápadná Beth a rozmazlená Amy. Čtyři sestry, které musejí čelit stesku po tatínkovi, který bojuje v občanské válce, chudobě či vážné nemoci, ale hlavně svým vlastním ambicím, tužbám a malým nectnostem. Čtyři dívčí hrdinky, jež postupně dospívají, zakládají vlastní rodiny a poznávají velké lásky, velké smutky, všední strasti i nevšední krásy života. To jsou proslulé Malé ženy, které se již po generace zapisují do srdcí stále nových čtenářů nejen v Americe, kde si získaly status rodinné klasiky a věčného bestselleru. (arara.cz)

Při příležitosti druhého setkání "Pickwickova klubu" jsme podle plánu měly za úkol si přečíst Malé ženy. Pohled na knihu s růžemi a nekonečným množstvím stran ve mně vyvolal rozporuplné pocity. Kdybych bývala věděla, s jakým cenným kouskem mě Yanny seznámila, netvářila bych se tak...
Zprvu jsem neměla tušení, o čem to vlastně je. Jediné, co jsem věděla, bylo, že je to nekonečné a já mám 48 hodin na to,abych knihu přečetla.

Úvod Jany Kunové na prvních několika stránkách mě pomalu vtáhl do děje. Ačkoliv jsem se ani k samotnému příběhu ještě nedostala, byla jsem na knihu připravená - naprosto zbavena veškerého pesimismu, který mě zprvu ovládl, když jsem byla s knihou seznámena. Stačilo jen otočit stránku a ponořit se do příběhu...

Ani jsem se nenadála, a ocitla se v láskyplném prostředí chudé, americké rodiny přímo mezi pěti ženami, čekajícími na svého manžela a otce, který zrovna sloužil ve válce.

Teď už chápu, proč jsou Malé ženy považovány za klasiku. Je neuvěřitelné, jak se obyčejné životní příběhy můžou stát (a stávají) neobyčejnými.

Na bezmála pěti set stránkách jsem byla svědkem života každé ze sester a žádná z nich neměla nadpřirozené schopnosti, žádná z nich nevlastnila hůlku, či jiné kouzelné předměty, které jsou často oživením jakéhokoliv vyprávění, a přitom každý z životních příběhů měl své kouzlo. Ono kouzlo spočívalo v lásce. V lásce sesterské, mateřské i milenecké. Ony malé ženy neměly moc, ale lidem, které milovaly, darovaly vše - svá srdce a svou duši.

Není tedy divu, že si román zamilovaly miliony lidí po celém světě, vždyť příběh je znázorněním všeho, co si lidé přejí - LÁSKU, a to ve všech možných podobách.

Příběh jsem si naprosto zamilovala již první chvíle, co jsem se začetla. Každá ze sester měla něco, co jsem ocenila, ale u mě osobně to vyhrála Jo, ve které jsem mnohdy spatřovala i sebe samotnou.

Obecně však postavy v knize nešlo nemilovat - můj nekonečný obdiv si získali hlavně pan a paní Marchovi a starý pan Laurence. Možná, že na tvrzení, že staří lidé jsou moudřejší, něco přeci jen bude...

Jediné mínus na knize byly monology pana Bhaera. Nejspíš se to ani jinak udělat nedalo, ale na konci chudák pan Bhaer vypadal směšně kvůli své výslovnosti.
Co se týče způsobu psaní, je velice nezvyklý, alespoň pro mě. Poprvé jsem narazila na knihu, kde autor "komentuje" své vlastní vyprávění, promlouvá ke čtenáři a připravuje ho na to, co se bude dít dál, což je na druhou stranu kritikou z mé strany, jelikož se autorce podařilo vyspoilovat zhruba posledních 100 stran. Mé nadšení se však nijak nezmenšilo, když došlo ke svatbám, ačkoliv jsem věděla, že k nim dojde.

Když jsem dočetla poslední stránku, dostavila se lítost z konce knihy. Krom obrovské změti pocitů, které ve mně vířily, jsem si pomyslela jedinou věc: Nádherný příběh. Nádherný.


*(Knihu je možné zakoupit na stránkách arara.cz za velmi výhodnou cenu)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Honza Honza | 1. května 2012 v 8:41 | Reagovat

Vyhrát může opravdu každý!
http://soutez.dormeo.cz/index.asp?tn=friendhome&parent=19981783&sid=77636&csu=horoscope&cex=339787&med=ref&orig=mcn&vir=yes&src=cz_mrv_horoscope_ref_lg_viral-ext&referrer=viral-ext_ref_339787&utm_source=viral-ext_ext&utm_medium=Referrals&utm_campaign=cz_mrv_horoscope_ref_lg_viral-ext_339787&utm_content=Friend_to_Friend_Li

2 Vendy Vendy | Web | 1. května 2012 v 16:59 | Reagovat

[1]: To je komentář k pomilování.
K Malým ženám - tuhle knížku mám taky, četla jsem ji a zamilovala si ji, stejně jako ty.
Ale než se mi dostala do ruky tahle (původní)verze, četla jsem i jinou, mírně upravenou, kterou vydali snad ještě před 89.rokem (z hlavy ti neřeknu, kdy přesně). Vím, že v té knížce byla anglická jména počeštěna - Markéta, Josefína, Lízinka a - kupodivu Amy ponechali jako Amy.
Taky byl mírně upravený překlad (onen mírně náboženský směr, který je tu naznačován, v minulém režimu nebyl žádoucí), ale přesto kniha byla kouzelná. Trochu odlehčenější formou, ale příběhy sester, jejich sny a přání a nezdary jsem prožívala stejně - a moment, kdy Amy ze vzteku spálila Jo její deník, byl v tomto překladu snad dojemnější než v samotném originále...
Jsem ráda, že Malé ženy se ti zalíbily. Je to vážně nádherná knížka.

3 barbiechickyblogisek barbiechickyblogisek | 3. května 2012 v 17:56 | Reagovat

Ježiči takovej trapnej článeeek!!..OMGG!..Jsi se radši šukat,ty nevymrdaná Assii..atko..

4 Vendy Vendy | Web | 12. května 2012 v 15:02 | Reagovat

[3]: Ale fuj. Lehni!

5 sayury sayury | Web | 13. května 2012 v 13:13 | Reagovat
6 Yanny.)) Yanny.)) | Web | 21. června 2012 v 21:16 | Reagovat

K tomuhle článku jsem ti psala komentář asi 4x :DDDDDDD
Asi jsi sama pochopila, že se mi to nikdy nepovedlo dopsat. :D A když už jsem to dopsala,tak jsem to zapomněla odeslat... :D
Každopádně... no jsem ráda, že se ti to líbilo a o všem ostatním jsme se už pobavily v klubu. :D
(věř, že ty komentáře před tím byly tak o jeden metr delší, ale znovu už mě do toho prosím nenuť :D)

7 mrsjfk mrsjfk | Web | 8. června 2013 v 10:09 | Reagovat

Už je to skoro rok co jsem to četla, ale myslím, že je to nádherná knížka. Doporučuji jí, kudy chodím :-). Existuje prý ještě pokračování, ale bohužel dosud nevyšlo v češtině :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama