Duben 2012

Malé ženy velké Luisy Alcottové

28. dubna 2012 v 22:07 | Sayury |  recenze

Malé ženy - Louisa May Alcottová*

Název v originále : Little women
Počet stran: 494
Rok vydání v Čecách : 2009
Nakladatelství: Euromedia Group, k.s. - Knižní klub
Hodnocení : 4/5

Anotace:

Romantická Meg, nezkrotná Jo, nenápadná Beth a rozmazlená Amy. Čtyři sestry, které musejí čelit stesku po tatínkovi, který bojuje v občanské válce, chudobě či vážné nemoci, ale hlavně svým vlastním ambicím, tužbám a malým nectnostem. Čtyři dívčí hrdinky, jež postupně dospívají, zakládají vlastní rodiny a poznávají velké lásky, velké smutky, všední strasti i nevšední krásy života. To jsou proslulé Malé ženy, které se již po generace zapisují do srdcí stále nových čtenářů nejen v Americe, kde si získaly status rodinné klasiky a věčného bestselleru. (arara.cz)

Při příležitosti druhého setkání "Pickwickova klubu" jsme podle plánu měly za úkol si přečíst Malé ženy. Pohled na knihu s růžemi a nekonečným množstvím stran ve mně vyvolal rozporuplné pocity. Kdybych bývala věděla, s jakým cenným kouskem mě Yanny seznámila, netvářila bych se tak...
Zprvu jsem neměla tušení, o čem to vlastně je. Jediné, co jsem věděla, bylo, že je to nekonečné a já mám 48 hodin na to,abych knihu přečetla.

Úvod Jany Kunové na prvních několika stránkách mě pomalu vtáhl do děje. Ačkoliv jsem se ani k samotnému příběhu ještě nedostala, byla jsem na knihu připravená - naprosto zbavena veškerého pesimismu, který mě zprvu ovládl, když jsem byla s knihou seznámena. Stačilo jen otočit stránku a ponořit se do příběhu...

Ani jsem se nenadála, a ocitla se v láskyplném prostředí chudé, americké rodiny přímo mezi pěti ženami, čekajícími na svého manžela a otce, který zrovna sloužil ve válce.

Teď už chápu, proč jsou Malé ženy považovány za klasiku. Je neuvěřitelné, jak se obyčejné životní příběhy můžou stát (a stávají) neobyčejnými.

Na bezmála pěti set stránkách jsem byla svědkem života každé ze sester a žádná z nich neměla nadpřirozené schopnosti, žádná z nich nevlastnila hůlku, či jiné kouzelné předměty, které jsou často oživením jakéhokoliv vyprávění, a přitom každý z životních příběhů měl své kouzlo. Ono kouzlo spočívalo v lásce. V lásce sesterské, mateřské i milenecké. Ony malé ženy neměly moc, ale lidem, které milovaly, darovaly vše - svá srdce a svou duši.

Není tedy divu, že si román zamilovaly miliony lidí po celém světě, vždyť příběh je znázorněním všeho, co si lidé přejí - LÁSKU, a to ve všech možných podobách.

Příběh jsem si naprosto zamilovala již první chvíle, co jsem se začetla. Každá ze sester měla něco, co jsem ocenila, ale u mě osobně to vyhrála Jo, ve které jsem mnohdy spatřovala i sebe samotnou.

Obecně však postavy v knize nešlo nemilovat - můj nekonečný obdiv si získali hlavně pan a paní Marchovi a starý pan Laurence. Možná, že na tvrzení, že staří lidé jsou moudřejší, něco přeci jen bude...

Jediné mínus na knize byly monology pana Bhaera. Nejspíš se to ani jinak udělat nedalo, ale na konci chudák pan Bhaer vypadal směšně kvůli své výslovnosti.
Co se týče způsobu psaní, je velice nezvyklý, alespoň pro mě. Poprvé jsem narazila na knihu, kde autor "komentuje" své vlastní vyprávění, promlouvá ke čtenáři a připravuje ho na to, co se bude dít dál, což je na druhou stranu kritikou z mé strany, jelikož se autorce podařilo vyspoilovat zhruba posledních 100 stran. Mé nadšení se však nijak nezmenšilo, když došlo ke svatbám, ačkoliv jsem věděla, že k nim dojde.

Když jsem dočetla poslední stránku, dostavila se lítost z konce knihy. Krom obrovské změti pocitů, které ve mně vířily, jsem si pomyslela jedinou věc: Nádherný příběh. Nádherný.


*(Knihu je možné zakoupit na stránkách arara.cz za velmi výhodnou cenu)

Garth Nix přichází s další knihou!

25. dubna 2012 v 17:38 | Sayury |  Novinky ve světě
"Třikrát jsem zemřel a třikrát se znovu zrodil, ačkoliv mi ještě nebylo ani dvacet pozemských let. Toto je příběh o mých třech smrtích a životě mezi nimy. Mé jméno je Khemri."

První kniha pro starší čtenáře od dob uzavření Starého království. Jestli je zde něco, na co si stojí za to počkat, pak je to nepochybně tohle.


Rachel Hawkins - Demon glass

24. dubna 2012 v 1:39 | Sayury |  recenze

Rachel Hawkins - Demon glass

Český název: Čarodějnice z Hex Hall 2 : Démonův střep
Počet stran v originále: 368
Vydáno: 22. března 2011 nakladatelstvím Hyperion Book CH
Plánované vydání v ČR: 2012/07
Nakladatel: Knižní klub
Žánr: YAF
Hodnocení: 4/5

!!! OBSAHUJE SPOILERY !!!

Anotace:

Důvod, proč Sophie Mercer byla poslána do Hex Hall, byl, že je čarodějka. To všechno ovšem bylo předtím, než zjistila malé špinavé rodiné tajemství a skutečnost, že velice nadějná známost Archer Cross patří je špehem L'Occhio di Dio, organizace, která se snaží všechny nadpřirozené bytosti vyhladit z povrchu zemského. Špatně.

Aby toho nebylo málo, zjišťuje, že je jednou ze dvou jediných žijících démonů na světě. Druhým je její drahý otec, který se zřejmě zapomněl zmínit. Špatně.

Sophiiny schopnosti však ohrožují životy jejich nejbližších a proto je rozhodnutá odjet do Londýna, kde bude zbavena svých schopností. Po příjezdu ovšem zjišťuje šokující zprávu - její noví přátelé jsou též démony. Což znamená, že někdo z neznámého důvodu vyvolává démony. Špatně.

Mezitím se L'Occhio di Dio snaží chytit Sophie, koho jiného k tomu použít, než Archera. Ještě štěstí, že už k němu Sophie nechová žádné city. Nebo snad ano?


L.J.Smith - Temné vize

21. dubna 2012 v 1:18 | Sayury |  recenze
L.J.Smith - Temné vize - Posedlost

Originální název : Dark visions 2: The Possessed
Počet stran: 245
Vydalo nakladatelství FRAGMENT v roce 2012
Hodnocení : 3/5

!! OBSAHUJE SPOILERY !!

Kait, Lewis, Anna, Robb a Gabriel se rozhodnout opustit Institut a najít místo z fotky, místo ze snu. Jak ale najít místo, o kterém se jim jen zdálo? Je milion a jedna možnost, kde by mohlo být a čas je k nim neúprosný, čím déle cesta za hledáním tajemného domu trvá, tím větší je pravděpodobnost, že je Zetes najde...

Davina MacKailová - Našeptávač snů

21. dubna 2012 v 0:23 | Sayury |  recenze
Davina MacKail - Našeptávač snů
Originální název : The dream wisperer
Počet stran: 277
Vydalo nakladatelství METAFORA, spol. s.r.o., v roce 2011

Anotace :
Víte, že Einsteinova teorie relativity, periodická tabulka prvků, nebo slavná píseň Yesterday vděčí za svůj vznik snům? Sny jsou našimi rádci, přímou videolinkou z podvědomí, které nám tak svým specifickým jazykem sděluje, co máme dělat. A abychom se tomu jazyku naučili, stačí pročíst tuhle jedinečnou knížku a vyzkoušet praktická cvičení. Příběhy autorčiných klientů vám posvítí na cestu, takže nakonec se můžete stát skutečnými přeborníky na sny a rovnou se pustit směrem za štěstím! (knihy.abz.cz)

Je velice zajímavé, že my lidé dokážeme spoustu věcí ochopit, vynalézt či popsat, ale nejméně dokážeme sami sobě porozumět.
Našeptávač obsahuje velice zajímavé rady, jak pochopit sebe samotného, jak porozumět svému nevědomí a svým snům. Každému se zdají sny, málokdo si je však umí správně vyložit. Našeptávač se tak hodí jako velice dobrý průvodce světem snů a pochopení. Kniha je však zaměřená hlavně pro lidi se zájmem o spiritualismis a vše, co je mezi nebem a zemí, tudíž mé vrstevníky by zřejmě mohla trochu nudit. Osobně bych ji doporučila starším lidem, než je má věková kategorie.
Čtení této knihy by se dalo přirovnat k jízdě na horské dráze - některé pasáže byly vážně zajímavé, u jiných mi zůstal rozum stát. Jedno jsem si ale z knihy určitě odnesla - schopnost zapamatovat si sny, které se mi zdají (ta část s tou interpretací je trošku horší). A za to to určitě stálo, ne?

Jenny Han - The Summer I turned pretty

8. dubna 2012 v 16:19 | Sayury |  recenze
Jenny Han - The summer I turned pretty
verze : EN
počet stran : 276
Vydáno v roce 2009 nakladatelstvím Simon & Schuster Books For Young Readers

Hodnocení : 3/5

Belly měří svůj život na léta. Všechno dobré a magické se děje v měsících prázdnin - červenci a srpnu. Zimy jsou tu jednoduše na odpočítávání týdnů do dalšího léta. Do léta v domě u pláže se Susannah, Jeremiahem a Conradem. Jeremiah a Conrad jsou bratři, kteří ji znají již od dětství. Jedno léto se však vše změní a stane se to, co se mělo stát již dávno.