G.G.Marquéz - O lásce a jiných běsech

19. února 2012 v 15:51 | Sayury |  recenze
První kniha od Marquéze, kterou jsem četla. A rozhodně nezklamala.

Sierva María, dcera markýze de Casalduera, je pokousána psem nakaženým vzteklinou v den svých dvanáctých narozenin. Její otec ji nakonec svěří do kláštera sv. Kláry, kde by se o ni měli postarat. Tam však Sierva María nenachází žádné pochopení, jen opovržení a nechutenství vůči ní. Sierva, vyrůstající mezi černošskými otroky, se řídí pravidly svými, nemluví a nekomunikuje. Církev se rozhodne pro exorcismus, tedy vyhnání ďábla, který údajně v Siervě přebývá.
Tehdy poznává šestatřicetiletého kněze Delauru, který se do Siervy bláznivě zamiluje a namísto Satana nachází lásku. Ta, ačkoliv opětovaná, nedojde šťastného konce.

Ačkoliv se láska této nešťastné dvojice jeví být něčím až zvrhlým, ve skutečnosti je mnohem hlubší a čistší než ta, na kterou jsme v "našich" evropských vodách zvyklí (děj se odehrává koncem 18. století v Columbii).
Než jsem si přečetla tuto knihu, měla jsem za to, že Marquéz je jen další páprda s nudným psaním. Ve skutečnosti je to opravdu mág. Na zhruba 120 stran dokázal vtěsnat nádherný, avšak tragický příběh popisující běs, kterým je podle Marquéze láska.

Pro Eumenidas/Anu : Vím, že budeš určitě číst tenhle článek, vzpomněla jsem si na tebe při čtení této knihy. Není dlouhá, má cca 125 stran. Bude se ti líbit. Vím to. :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vendy Vendy | Web | 20. února 2012 v 22:26 | Reagovat

Marquéz je jeden z autorů, které mám na paletě knížek k přečtení - ještě sice nevím, kterou, ale aspoň jednu bych si přečíst chtěla, už proto, abych poznala jeho styl a myšlenky.
Tohle je zajímavý tip, nešťastné nebo tragické lásky jsou téma, které nikdy neomrzí a určitě vím, že  jim budu fandit a přát šťastný konec. I když šťastný nebude.
Díky za tip!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama