Lovkyně snů, Procitnutí - Lisa McMann

1. ledna 2012 v 22:31 | Sayury |  recenze
Všechno to začalo, když bylo Janie osm let. Tehdy ve vlaku na okamžik ztratila zrak a propadla se do snu. Objevila se ve snu jednoho z cestujících. Seděl tam nahý a zostuzen.
Od té doby si musela začít zvykat. Kdykoliv a kdekoliv někdo usnul, Janie se mu propadla do snu. Byl to pro ní denní chléb až do dne, kdy se začala propadat do nočních můr.

"V tom se ocitne v podivném domě. Ve špinavé kuchyni. Blíží se k ní obrovitý netvor - mladý muž, který má místo prstů nože."

Znovu a znovu. Nejčastěji v nejnevhodnější chvíle.

"Janie přestane vidět silnici před sebou. (...) Janie nas sebou ztratí vládu. Noha ji sklouzne z brzového pedálu. Auto sjede ze silnice."

Po čase však zjišťuje, že v nich nemusí být jen pozorovatelem, ale i účastníkem. Po smrti jedné stařenky v domově důchodců se začíná více zabývat tím, co sama nazývá prokletím.
Je to ale prokletí, nebo dar? Jsou sny jen náhodné projekce, nebo je v tom víc?
Janie se rozhodne vydat se do neznámých vod. Kdo ví, co tam na ni čeká...Upřímně, mísí se ve mně pocit nadšení a trochu odporu. Nadšení ve mně vyvolává myšlenka napsat příběh o snech, myšlenka propadnutí se do něčího snu, myšlenka manipulace snu, která se projeví po probuzení, myšlenka využití takového daru a nakonec, samozřejmě ty pubertální "výkřiky", které se sem a tam objevily, prostě se tomu chtě nechtě zasmějete.
To, co se mi však nelíbilo již od první stránky byla věc, která měla působit jako deník, ale trochu se to zvrhlo "v deníkové vyprávění v -er formě ve větáh, které byly chudší jak děti v Africe." Bylo to jako myšlenka, která se musela poznamenat, aby ji autorka nezapomněla, avšak pak tak trochu zapomněla tu myšlenku upravit a nechala ji tak, jak ji napadla. Některé části a vztahy se mi zdály takové příliš zrychlené, vůbec by nevadilo, kdyby kniha měla více stran :-)
Stále však ve mně zůstává ta potěšená část a určitě si ráda přečtu další díl... :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama